Uchvátilo vás již někdy dříve zatmění Slunce? Sledovali jste to páteční?

Jaroslava Komárková, ředitelka ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně
Každý takový jev, jakým je i zatmění Slunce, je, myslím, pro každého člověka něčím zvláštní, tajuplný, výjimečný. Pamatuji si, když, tuším, že v roce 1999, bylo u nás možné pozorovat téměř celé zatmění, jak jsme v celé rodině na to byli připraveni. V brněnské hvězdárně jsme zakoupili speciální brýle, a když skutečně nadešla ta zvláštní chvíle, jak jsme v tichosti a s vnitřním rozechvěním sledovali, co se v přírodě a na obloze děje. I včera to bylo velmi působivé. Vždy mně uchvátí ten zvláštní šedo-kovově-modrý den, a jak příroda ztichne a náhle se ochladí.

Šárka Šandová, ředitelka Hořického gymnázia
Ano, uchvátilo, a uchvacuje. Pozorovala jsem úplné zatmění v roce 1999 a na ten prožitek nezapomenu. Jiné, zvláštní světlo a ticho… Mám radost, že jsem ho zažila. To páteční částečné zatmění jsme sledovali na školním dvoře i se studenty. Byla klika, že počasí vyšlo a že jsme je mohli vidět. I krátký výklad jevu proběhl, takže jsme to měli s veškerou parádou.

Jaroslav Nožička, ředitel firmy Kobit
Zatmění Slunce je velice zajímavý astronomický jev. Velice dobře si vybavuji, jak jsem jej pozoroval v srpnu 1999 poblíž Balatonu. Tam tehdy probíhal úzký pás úplného zatmění Slunce. Všechno ztichlo a den se ponořil do úchvatné atmosféry speciálního osvícení země. Bylo krásné počasí a zcela jasno. Jako včera. Včerejší částečné zatmění Slunce jsem také vnímal a několikrát jsem se podíval přes svářecí sklíčko. Je to nádherná scenérie planet. 

Bohdan Čančík, správce Sbor Jednoty bratrské v Nové Pace
Uchvátilo mne zatmění v roce 1999. I to páteční bylo svým způsobem zajímavé. Dalo by se říct, že všechno tvorstvo to vnímá. Bylo chladněji, některé lidi bolela hlava, ptáci se chovají jinak. Jsme součástí nádherného světa důmyslně stvořeného. Člověk často jen zírá, objevuje a diví se.