Jaroslava Komárková, ředitelka ZUŠ J.B. Foerstera v Jičíně
Ano, celá naše rodina má velmi ráda výlety a pobyty v České republice. Máme krásnou zemi od Krkonoš po Šumavu, od Jeseníků po Krušné hory. A naše památky jsou navíc jedinečné. Když jsem byla malá holka, milovala jsem výlety s prarodiči do Adršpašských skal a pak zámek v Novém Městě nad Metují, působil již tehdy na mě velmi pohádkově. Když jsem odrůstala, jezdili jsme s rodiči pod stan snad po celých Čechách.

Na konzervatoři jsme měli prima partu holek a prochodily společně celé Vysoké Tatry. Když byli moji synové malí, jezdili jsme společně často na Lipno a do jižních Čech. Pro mé kolegy v práci již přes 20 let vymýšlím každým rokem dvou až třídenní výlety po naší vlasti a ukazuji jim, jak je všude krásně. Už jsme společně procestovali celou republiku! V posledních letech jezdíme s manželem nejraději do Beskyd a do jižních Čech.

Aleš Hlawatschke, starosta Konecchlumí
Výlety po krásách tuzemské krajiny vyhledávám a považuji je za jednu z nutností, které prostě potřebuji prožívat. Asi i proto jsem jedním z mnoha jednatelů Neexistující cestovní kanceláře, která se stará o to, aby našinec pochopil, že existuje nekonečný seznam pohádkových míst, dostupných pár kilometrů od domoviny.

Myslím, že řada z nás považuje naši krajinu za obyčejnou a návštěvy nehodnou. Nebudeme-li krásy našeho okolí vyhledávat, budeme-li si připouštět mnohdy kýčovitá komerční lákadla, jen obtížně si vybudujeme vztah ke své obci, svému kraji, ke své zemi.