Navštívili jste vloni některou z památek a kde se vám nejvíce líbilo?

Dana Kracíková, ředitelka Oblastní nemocnice Jičín
Loni jsme s manželem navštívili zrekonstruovaný barokní zámek Loučeň, moc se nám líbil jeho anglický park a nově vybudované labyrintárium. A úplně nás nadchla romantická procházka jarním Svatojiřským lesem, který je nedaleko od zámku. Opravdu mohu tento výlet čtenářům Deníku doporučit.

Pavel Matějovský, ředitel Gymnázia SPgŠ Nová Paka
V loňském roce jsem navštívil památek hned několik. Zajímavé byly určitě všechny, ale kdybych se měl zamyslet, která mě zaujala nejvíc, byl by to asi strojový mechanismus Pražského orloje. Měl jsem tu čest dostat se až k samostatnému hybnému zařízení tohoto historického unikátu. Překvapila mě jeho geniální promyšlená jednoduchost. Často a rád se také vracím na hrad Pecka. Na konci minulého léta jsem tam byl snad podvacáté. Obdivuji historickou postavu Kryštofa Haranta. Načetl jsem o něm snad všechnu dostupnou literaturu. Proto se rád vracím na místo, kde tento vzdělaný dobrodruh prožil poslední roky svého života před popravou.

Jana Benešová, ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně
Ráda navštěvuji hrady, zámky a různé pěkné kouty naší země. Vloni se mi nejvíc líbilo na zámku v Klášterci nad Ohří, kde je krásná a rozsáhlá výstava porcelánu. Ohromující pro mě byla návštěva přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně a zejména její horní nádrže.

Ivan Doležal, starosta města Hořice
Jako starosta a občan našeho krásného města kamenné krásy se setkávám s památkami každý den. Hořičáci mnohdy berou kamenné umění, se kterým se u nás potkáte na každém kroku, možná jako samozřejmost. Myslím si však, že sbírka sochařského umění, vytvořená po dobu konání hořických symposií je naprosto jedinečnou hodnotou, na které se podíleli sochaři z celého světa. Sbírka je posazena do krásného prostředí vrchu Gothard, jehož prostředí hodnotu sbírky ještě umocňuje. Kdo mi nevěří a nikdy u nás nebyl, může se přesvědčit sám a posoudit to na vlastní oči. Co se týče celorepublikové působnosti, preferoval bych Lednický zámek s jeho skleníky a krásným okolím..