Máte rádi produkty z našeho regionu? Který je váš nejoblíbenější a proč?

Tomáš Komárek, starosta Mlázovic
Výrobky z regionu preferuji, jak to jen lze. Od blízkých farmářů nakupuji maso, ovoce, zeleninu i mléko. Kromě základních potravin vyhledávám v blízkém okolí i další produkty jako pečivo, cukrárenské výrobky, šťávy. Kromě vynikající chuti, vysoké kvality a jasného původu mají výhodu, že koupí podporuji prvovýrobce z naší oblasti. Tam, kde to není možné, jdu s výběrem dál, ale vždy se snažím o nákup českých potravin. Nemám chuť svačit posypovou sůl, jed na krysy, antibiotika, hormony, maso z uhynulých zvířat či mix chemických dávek. Naši výrobci potravin jsou kvalitativně na špici a navíc zaměstnávají české pracovníky, platí tu daně a rozvíjejí venkovské oblasti. Podporou výrobků z cizích zemí přispívám nadnárodním firmám. Z toho nemám užitek ani já, ani Česká republika. Patriotismus kupujících by se měl i u nás stát znakem moderního životního stylu.

Stanislava Najmanová, ředitelka Městské knihovny v Hořicích
Regionální potraviny mám ráda. Nejsou unavené dlouhým cestováním, proto předpokládám, že jsou čerstvější a chutnější. Tato volba je zároveň i podporou výrobců a pěstitelů v regionu. Chlupaté knedlíky nejlépe chutnají s Dobrovodským kysaným zelím. To nemá konkurenci! Ke kávě si ráda dám Hořickou trubičku se šlehačkou. Když mám chuť na sladké, kterou nezažene ani naše trubička, sahám po miletínském jahodovém perníku. Se zdravou stravou sice nemá nic společného, ale chutná skvěle!

Helena Červová, starostka Libuně
Jako správný patriot mám regionální produkty v oblibě. Mnohokrát se s nimi setkávám na jarmarcích i u nás, ale především v okolí Turnova nebo na druhou stranu Hořic, Miletína. Samozřejmě nelze neochutnat mošty z Holovous a Lažan, Lomnické suchary, ale i uzeniny, ty mají dobré i v Jičíně. Svijanské, rohozecké a novopacké pivo určitě každý ocení. Ovšem Petráčkovy hořické trubičky nebo Miletínské modlitbičky nemají konkurenci. Vždy tyto dobroty ochutnám díky přátelům, kteří mi je vozí, např. Venda z Boháňky. Keramika z Českého ráje je taky krásná. Výrobky ze skla ocení i v zahraničí. Jako žena mám samozřejmě ráda český granát, protože umí krásně ozdobit.