Zeptali jsme se, jakou očekáváte volební účast u krajských voleb, a proč?

Tomáš Komárek, starosta Mlázovic
Účast odhaduji rozhodně vyšší než před čtyřmi roky. Veřejnost sice vnímá krajské zastupitelstvo jako nepotřebnou instituci, která pouze „konzumuje" veřejné prostředky, ale svoji roli určitě sehraje znechucení lidí z politiky, které dosáhlo absolutního vrcholu. Voliči budou chtít vyjádřit svoji velkou nespokojenost, proto se domnívám, že volby přerostou účastí i výsledkem v jakési referendum o celkové situaci u nás.

Stáňa Najmanová, ředitelka knihovny v Hořicích
Můj odhad je spíše optimistický – 48 procent. Přestože zájem o krajské a senátní volby je rozhodně menší než o volby komunální a parlamentní, slyším ve svém okolí často i od „nevoličů", že tentokrát volit půjdou. Nezájem lidí o volební mítinky mě utvrzuje v přesvědčení, že těch 48 procent je opravdu odhad optimistický.

Pavel Nožička, ředitel KZMJ Jičín
Nemám křišťálovou kouli, čili můžu se jen domnívat, že opět zvítězí pohodlnost nad odpovědností v kombinaci s bezradností (= je nebo není koho volit?) a spousta lidí si najde důvod, proč volit vlastně nemohli, nebo přímo nechtěli. Ti pak většinou nejlépe vědí, co by se určitě mělo a coby se vůbec nemělo a že je všechno úplně špatně a že za všechno můžou Tamti Nahoře. Přiblížíme-li se v našem kraji alespoň na dohled k padesátiprocentní účasti, bude to skoro zázrak… Ale moc rád bych se „pozitivně" spletl.

Helena Červová, starostka Libuně
Lidé jsou velice znechuceni politickou i hospodářskou situací v naší republice. Přesto stále doufám, že si uvědomíme zodpovědnost, kterou máme, a k volbám nás půjde dostatek na to, aby mohla nastat změna – doufejme, že k lepšímu. Ti, kteří nepřijdou, dávají šanci těm stranám, které mají silnou základnu, a ta k volbám určitě přijde. Věřím alespoň 55 procentům voličů, že jim není lhostejná současná politická situace.