I v České republice, která má do permanentně stávkující Francie opravdu daleko, se ví, co na politiky vždy zapůsobí. Masové protesty lékařů, železničářů a zemědělců.

Pokud se odkládají operace a hrozí kolaps nemocnic, vždy se najde ve státním rozpočtu dost peněz na zvýšení platů zdravotníků. Svého času musel Václava Klause tahat z bryndy šéf lidovců Josef Lux, který vyjednáváním zabránil zastavení nákladní železniční dopravy, což by přineslo obrovské hospodářské ztráty.

No a když vyjedou traktory na magistrálu nebo se vylévají splašky před parlament, stojí v pozoru Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Ursula von der Leyenová i Petr Fiala. V těchto dnech je aktuální právě tato hrozba. V pondělí mají zemědělci zablokovat pražskou magistrálu. Jde o protest, k němuž se – na rozdíl od evropské akce farmářů 22. února – žádná česká agrární organizace nehlásí.

Na webu My zemědělci její svolavatelé píší: „Již delší dobu upozorňujeme ministra zemědělství i celou vládu, že provádí politiku směřující k likvidaci českého průmyslu i zemědělství. Nejsme vyslyšeni a naše argumenty jsou odmítány. Nemáme jinou možnost, jak upozornit na tristní situaci, než pomocí občanského protestu a blokád.“ Mezi organizátory jsou tradiční dezinformátoři a svolavatelé demonstrací, tudíž cílem nátlakové iniciativy není pouze ochrana zájmů českých zemědělců. „Bojujeme za národní energetiku, domácí potravinářství a zemědělskou výrobu ve vlastních rukou. Bojujeme za budoucnost. Bojujeme, aby se v naší zemi dobře žilo i pracovalo,“ tvrdí. Z toho plyne, že jde o politickou akci, která s obavami farmářů z evropské zelené politiky, přílišné byrokracie a bezcelního dovozu ukrajinského obilí souvisí jen okrajově.

Brát si jako rukojmí obyvatele metropole, kteří se v pondělí nepohnou z místa, je odsouzeníhodné. Avšak zcela nepřijatelné je to v případě, kdy vlastně o věc samu vůbec nejde. O ní se bude mluvit dnes při setkání premiéra Fialy se zástupci zemědělců. Bez traktorů.