Čerstvý průzkum prezidentských preferencí agentury Ipsos ukázal, že Danuše Nerudová se dotahuje na favority prvního kola. To by podle jejích dat vyhrál Andrej Babiš s 29,7 procenta hlasů. Druhý by skončil Petr Pavel, který by získal 25,3 procenta hlasů. Nerudovou by volilo 25 procent respondentů. Zatímco šéf hnutí ANO a generál ve výslužbě zřejmě narážejí na voličský strop, bývalá rektorka Mendelovy univerzity roste.

Mimo jiné proto, že se jí daří oslovovat skupinu obyvatelstva, která v Babišovi ani Pavlovi nevidí zastánce svých zájmů. Mám na mysli mladou generaci. Potvrdilo to šetření mezi studenty středních a vysokých škol, kterou uskutečnila společnost GTS Alive. Nerudovou by si vybrala téměř polovina z nich, Pavla pětina a Babiše pět procent. Z výsledků se dá vyčíst, že studenti hledají protipól Miloše Zemana, preferují občanského kandidáta, po němž vyžadují čestnost, reprezentativní vystupování a vzdělanost. Tyto deklarované nároky Nerudová splňuje.

Kateřina Perknerová
Nikoliv čísla, ale emoce

Co se týká vztahu k Miloši Zemanovi, je mu nejblíž Andrej Babiš, který s ním z pragmatických důvodů čtyři roky spolupracoval jako premiér. Záhy pochopil, že jako předseda menšinové vlády musí se svéhlavým prezidentem vycházet a v mnoha ohledech se podřídit jeho přáním. Což se v očích omladiny jeví jako bezpáteřnost.

Vzhledem k mimořádné nepopularitě končící hlavy státu je ovšem tato skutečnost koulí na Babišově noze. Nijak zvlášť proto o Zemanovu přízeň nestojí. Avšako hlasy jeho příznivců ano. Byť už jich je řádově méně než před čtyřmi roky, pořád tu jsou. V prvním kole možná budou volit Jaroslava Baštu nebo Josefa Středulu, ale ve druhém by mohli přesedlat právě na Babiše.

Podobné dilema řeší i Petr Pavel. Zatímco Pavel Fischer je nejpřirozenějším souputníkem koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Nerudová Pirátů a STAN, generál Pavel jede daleko víc po své linii.

Kateřina Perknerová
KOMENTÁŘ: Prezidentské strachy

Jeho heslo Vraťme Česku řád a klid asi nebude rezonovat u fanoušků Bartošovy strany, vysokoškoláků, městských liberálů a intelektuálů, avšak odezvu může najít u příznivců SPD či Přísahy. Nepochybně bylo strategicky zvoleno s výhledem na druhé kolo, kde je třeba přesvědčit přes dva a půl milionu lidí.

Logicky bude bodovat uchazeč, který má nejméně odpůrců. A tím se vracím k Danuši Nerudové. Nemá problematickou minulost, nemusí vysvětlovat členství v KSČ ani vazby na StB. Nevystudovala za socialismu. Je mladá, má dokonalou rodinu, titul profesorky a přiznává, že občas spálí vánoční cukroví.

Za tuto větu dávám pomyslný vykřičník. Může v prezidentské volbě skutečně vyhrát někdo s podobnou vizitkou? Neboli bez přitažlivého politického příběhu a vlastní nosné agendy?

Babiš byl dravý podnikatel, zakladatel úspěšného hnutí ANO, ministr financí, premiér. Jeho tématem je kritika současné vlády.

Kateřina Perknerová
KOMENTÁŘ: Prezidenta můžeme losovat

Pavel byl aktivní voják, hrdina z balkánské fronty, šéf vojenského výboru NATO. Nabízí znalost krizového řízení a orientaci v aktuálním válečném konfliktu na Ukrajině.

Nerudová je žena, která se uplatnila ve svém oboru a ve známost vešla jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. Těžko ovšem říct, co by prosazovala jako prezidentka.

Jakou agendu mají obyčejné holky s vášní pro rybaření, jak sama sebe popisuje? Nikdo neví.