Vláda přidá důchodcům, vyžili byste jako senioři měsíčně s částkou 9000 korun?

Dana Kracíková, ředitelka Oblastní nemocnice Jičín
Průměrná výše starobního důchodu byla v roce 2013 téměř 11 tisíc korun a pokud soudím podle svých rodičů, kteří s důchodem v podobné výši bez problémů vyjdou, věřím, že díky jejich výchově bych to dokázala i já, i když uznávám, že by to nebylo vůbec jednoduché. Na druhou stranu, když mají mladí lidé děti a minimální mzdu 8 500 korun, určitě jsou na tom ekonomicky hůře.

Pavel Matějovský, ředitel Gymnázia SPgŠ Nová Paka
Jsem relativně zdravý, bydlím ve svém a nemám žádné dluhy ani jiné finanční závazky. Pokud bych nemusel živit dvě nezletilé děti (což důchodci zpravidla nemusí), určitě bych s 9 tisícovkami vyšel. Chápu však řadu penzistů, kteří utratí spoustu peněz za léky či vysoký nájem. Vyjít s touto sumou může pro mnohé znamenat velký problém. Důchodci, kteří celý život pracovali, si jistě zvýšení důchodů zaslouží.

Jana Benešová, ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně
Hodně záleží na tom, zda bych s touto částkou byla sama, či bych žila s partnerem, který by měl obdobný příjem. V tom případě bych samozřejmě vyšla, a pokud bych měla našetřeno, nemusela bych se vzdávat svých zálib. Jiná situace by nastala, pokud bych z 9 000 Kč musela sama hradit chod celé domácnosti. Pak už bych musela hodně šetřit. Pokud bych neměla našetřeno, obávala bych se zejména o své zdraví a o to, abych si dokázala zaplatit doplatky léků a případně další záležitosti. Tato problematika se ale netýká jen penzistů, čistý příjem začínajících zaměstnanců v knihovně není o moc vyšší.

Ivan Doležal, starosta města Hořice
S částkou 9 000 korun bych samozřejmě nevyšel. Dnešní důchodci jsou v nezáviděníhodné situaci. Současné důchody by měla vláda přímo úměrně valorizovat v závislosti na inflaci. V důsledku stárnutí populace bude tento problém v budoucnosti ještě daleko palčivější.