Myslíte si, že význam 8. května je mladým lidem připomínán dostatečně?

Dana Kracíková, ředitelka Oblastní nemocnice Jičín
Myslím si, že zejména ČT 1 a ČT 2 svými pořady na konec druhé světové války upozorňují dostatečně, určitě i ve školách je 8. květen probírán. Na druhou stranu mám pocit, že pro mnoho mladých lidí je ta doba poměrně vzdálená a že pro ně je 8. květen hlavně dnem volna.

Pavel Matějovský, ředitel Gymnázia SPgŠ Nová Paka
Našim žákům význam 8. května rozhodně připomínáme. Zrovna dnes (středa 30. dubna) jsme měli ve škole na besedě paní Doris Broulovou, která prožila čtyři roky svého dospívání postupně ve třech koncentračních táborech, absolvovala pochod smrti a dočkala se osvobození americkou armádou. V těchto emotivních svědectvích žijících pamětníků vidím ten největší přínos. Rozhodně považuji za nezbytné připomínat mladším generacím tyto události, které bohužel bývají v současné době postupně zapomínány či dokonce zpochybňovány. Připadá mi, že jsou lidé z dějinných událostí nepoučitelní (viz události na Ukrajině). I proto plánujeme další besedu, tentokrát s jedním z posledních žijících „Wintonových dětí" Asafem Auerbachem.

Jana Benešová, ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně
Nemyslím, že by připomenutí 8. května bylo nedostatečné co do kvantity, otázka je, zda je odpovídající kvalita. Mám výbornou zkušenost s besedami dětí s Asafem Auerbachem, jedním ze zachráněných dětí před nacistickou likvidací sirem Wintonem. Osobní zážitky děti oslovily. Řekla bych ale, že je to stejné jako třeba se čtením. Škola, knihovna i ostatní instituce mohou dělat cokoliv, pokud není odezva a podpora z rodiny, výsledky nemohou být dobré.

Ivan Doležal, starosta města Hořice
Myslím si, že svátek Dne vítězství je významným svátkem, který by nám měl připomínat ukončení útrap spojených s poslední světovou válkou. Nikdo z nás, tedy nikdo z mé generace válečné hrůzy nepoznal a jsme za to všichni zcela určitě moc rádi. O to více bychom měli konec druhé světové války připomínat, protože příští světová válka by mohla mít pravděpodobně, vzhledem k vývoji dnes existujících zbraní hromadného ničení, fatální následky pro naši celou planetu. Dobré válečné filmy v přiměřeném množství, jsou tím nejlepším připomenutím této doby. Samozřejmostí je také, aby ve školách byl věnován této problematice dostatečný prostor.