Jste spokojeni s kvalitou prodávaných potravin? Kontrolujete si expirační dobu?

Tomáš Komárek, starosta Mlázovic
Kvalita potravin v Česku je velmi rozdílná. Osobně téměř nechodím do supermarketů, protože vím, jak se upravuje i složení značkových výrobků pro prodej v řetězcích jen, aby byla nízká cena. Pokud to jde, vyhledávám regionální řeznictví, pekařství, zemědělce, zelináře či cukráře, kteří dokáží vyrobit nesrovnatelně kvalitnější a chuťově lepší produkty. Dnes už ani nebývají výrazně dražší než jejich ošizení sourozenci z řetězce. Navíc tím podporuji živnostníky a ne anonymní mezinárodní firmy.

Stáňa Najmanová, ředitelka knihovny v Hořicích
V nakupování se nevyžívám, beru ho jako každodennost a omezuji ho na dobu nezbytně nutnou. Expirační dobu si občas přečtu, ovšem jen v případě, že je napsána patřičně velkými číslicemi. Mám své oblíbené obchody, do kterých chodím pravidelně, a tak vím, co mají kde dobrého a pro co se mi vyplatí dojít i o kousek dál. Kladně hodnotím, že si mám vždycky z čeho vybrat. Asi proto nepodléhám hysterii potravinových inspektorů. Když se mi zboží nelíbí, tak si ho prostě nekoupím. Buď se bez něho obejdu nebo si ho koupím jinde.

Pavel Nožička, ředitel KZMJ Jičín
Obecně řečeno nemám s kvalitou a šíří potravinářského sortimentu žádný zásadní problém – tedy pokud na mě někdo nevyrukuje s nějakou tou „koninou". Zatím mám poměrně dobrý zrak, takže zmíněné lhůty spotřeby se mi daří mít pod kontrolou. Na druhou stranu jsem dlouhodobým pozorováním zjistil, že například irská whiskey mi po otevření uzávěru poměrně rychle vyprchává, i když výrobce tvrdí, že má prakticky neomezenou životnost. Tak nevím, jestli to náhodou není důvod k reklamaci…

Helena Červová, starostka obce Libuň
S kvalitou potravin v našich řetězcích jsem spokojená tak na 50%. Většina z nich se dováží a český výrobce krachuje. Je smutné zjistit, kam až se dá hospodářství dovést. Nejraději mám soukromé výrobce – sýrárny, porážky masa, pěstitele zeleniny… Expirační dobu samozřejmě kontroluji, protože v zdravém těle zdravý duch, ne?