Který kostel či chrám, ať už v regionu, nebo i jinde, vás nejvíce uchvátil? A čím?

Dana Kracíková, ředitelka Oblastní nemocnice Jičín
Já mám citový vztah ke kostelu sv. Jiljí v Železnici , protože je opravdu krásný a je dominantou Železnice. Pohled na něj, zvláště pak když je osvícený, je naprosto úchvatný. A pokud jde o celorepublikový pohled, tak od dětství je pro mě na prvním místě chrám sv. Víta v Praze. Nikdy nezapomenu, když jsem ho poprvé navštívila jako dítě, jak jsem byla naprosto užaslá jeho impozantní mohutností a posvátností, která z něj vyzařuje.

Pavel Matějovský, ředitel Gymnázia a SPgŠ Nová Paka
Bezesporu u mě vítězí katedrála Santa Maria del Fiore ve Florencii, kterou jsem navštívil před třemi lety. Je neuvěřitelné, co dokázali architekti a stavitelé už ve 14. století za zázraky bez počítačů a moderní stavební techniky. Prostě fenomén. A kdybych měl zmínit nějakou stavbu v mém okolí, kterou obdivuji, byl by to novopacký klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Byl jsem se podívat nejen v zákristii, ale i ve zvonici a na půdě kostela. Je to též architektonický skvost hodný obdivu.

Jana Benešová, ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně
V poslední době mě nejvíc zaujal dřevěný kostel ve Swidnici. Spolu s obdobným v Javoru jsou jedinými svého druhu. Oba jsou zapsány do Seznamu světového dědictví UNESCO. Nejraději mám a cítím velkou pokoru v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Pokud jde o kulturní zážitek, nejvíce vzpomínám na koncert Sboru Univerzity Karlovy v Praze v kostele sv. Jana Křtitele ve Svatém Janu pod Skalou.

Ivan Doležal, starosta města Hořice
Nejvíce u nás mne samozřejmě uchvátil Chrám Sv. Víta svou neopakovatelnou architektonicky náročnou stavbou s úžasnou historií. Stavbou, kterou šly dějiny českého národa. Vždy, když stojím v hlavní chrámové lodi, tají se mi dech a cítím respekt. Jako hořický patriot musím vzpomenout i náš kostel Narození Panny Marie, který navrhl význačný český barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Zajímavostí je, že v kostele uzavřeli sňatek rodiče Bedřicha Smetany. Snad právě proto má kostel naprosto neopakovatelnou akustiku. Velikým zážitkem pro mne bylo, že jsem si mohl v tomto kostele několikrát zazpívat jako sborista se souborem Bona Vita.