Je podle vás dvouměsíční délka letních prázdnin (z hlediska psychiky) vhodná?

Pavel Matějovský, ředitel Gymnázia a SPgŠ Nová Paka
Jako rodič i jako pedagog rozhodně považuji dva měsíce prázdnin za vhodné. Měl jsem možnost navštívit celou řadu evropských i mimoevropských zemí, poznat jejich vzdělávací systémy i rozložení volných dní žáků v roce. V každé zemi je to trochu jiné, avšak s žádnou bych neměnil. Vůbec ne z důvodu, že by naše děti měly volna víc nebo méně, než je tomu jinde. Prostě naše historicky osvědčené rozložení prázdninových dnů je z mého pohledu z mnoha důvodů optimální.

Ivan Doležal, starosta města Hořice
Pokud si dobře vzpomínám na své dětství, tak mi vždy dvouměsíční prázdniny utekly, jako voda. Osobně si myslím, že naše školy celosvětově patří ke školám, které mají nadstandardní úroveň. Nároky kladené na žáka jsou v dnešní době opravdu veliké. Děti tedy potřebují po náročném školním roce skutečně hodně odpočinku. Vzpomínám si, že na našem sídlišti Pod Lipou, na kterém jsem vyrůstal, jsme po celé prázdniny organizovali různé soutěže, cvrkací fotbal, závody kuliček, golf, koloběžkové závody, cyklistiku, hurtovnice, stolní hokej, závody angličáků, závody aut na dálkové řízení a další. Moji vrstevníci si zcela jistě vzpomenou.

Dodnes mám doma schovány tabulky, výsledky a startovní listiny. Pokuste se toto spektrum zájmových činností vměstnat do dvou měsíců. Řeknu však dopředu, že se vám to nepodaří. V současné době je v Hořicích, tak jako každoročně, na návštěvě můj kamarád z dětství Jiří Bičiště, který dlouhodobě žije na Aljašce. Děti Jiřího mají prázdniny od 23. května do 22. srpna, tedy, pokud se nepletu, tři měsíce. Jeho syn a dcera se po třech měsících prázdnin do školy již těší. Proto si myslím, že dva měsíce je málo, ale tři měsíce již moc. Doporučoval bych prodloužit prázdniny o čtrnáct dní a začínat je již 15. června. Naše děti by si to myslím určitě zasloužily.