Líbí se vám záměr se železnickou léčebnou nebo jak byste komplex využili vy?

Dana Kracíková, ředitelka Oblastní nemocnice Jičín a Oblastní nem. Trutnov
Samozřejmě jsem ráda, že se konečně našel nový vlastník bývalých lázní, navíc se smysluplným záměrem jejich využití. Vítám to, že nebude pokračovat chátrání budov bývalých lázní , ale i to, že jistě vzniknou v Železnici nové pracovní příležitosti a že vůbec celé naše město podnikatelským záměrem ožije.

Pavel Matějovský, ředitel Gymnázia SPgŠ Nová Paka
Pamatuji dobu slávy a prosperity železnické léčebny. Vždy se o ní mluvilo jen v superlativech. Jak by ne, každý přece zná jména profesorů Vojty a Lesného, kteří zde svými léčebnými metodami pomohli spoustě dětských pacientů z celého světa. Uzavření léčebny v roce 2002 bylo pro mě těžko pochopitelné, i když se stalo součástí koloritu doby tržního mechanismu, restitučních tahanic a zájmových lobby. Zrušení léčebny, která pomáhalo vážně nemocným dětem, byl velmi nešťastný krok. O to více si cením iniciativy lidí vedoucí k obnově provozu. Moc držím palce a pevně věřím, že se dobrá věc podaří.

Jana Benešová, ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně
O tomto záměru jsem neslyšela. Pokud tomu tak opravdu je a podnikatelé mají seriozní plán, pěkný domov pro seniory, včetně lékařského zabezpečení, by se mi velmi líbil. Doufám, že to bude domov, který si bude moci dovolit většina z nás. Bude dobře, když budovy bývalých lázní nebudou dále chátrat. Přivítala bych v Jičíně, či v jeho blízkosti i hospicovou péči. Je bolestné, když musíme milované příbuzného odvézt poměrně daleko a nemůžeme za ním jezdit každý den.

Ivan Doležal, starosta města Hořice
Myslím si, že zřízení domova pro seniory s ordinacemi lékařů v zaniklých lázních v Železnici není v současnosti vůbec špatnou myšlenkou. Žijeme totiž v době, kdy nám populace velmi výrazně stárne. Obdobná zařízení budou v brzké budoucnosti velmi potřebná. Úspěch obnovy tohoto zařízení však záleží na kvalitě daného projektu a samozřejmě na dostatečnosti finančních zdrojů, které budou nezbytné pro jeho nastartování. Věřím, že podnikatelé, kteří chtějí tuto velmi odvážnou myšlenku uskutečnit, mají dobře zmapovanou nabídku sociálních a zdravotních služeb v dané oblasti. Objekty bývalých lázní mají k provozování sociálních a zdravotnických služeb velmi blízko a změna účelu staveb by tedy nemusela být finančně příliš nákladná. Proto si myslím, že tento projekt by mohl v budoucnu najít svoji klientelu a mohl třeba i velmi úspěšně fungovat. Tuto myšlenku způsobu využití bývalých lázní bych určitě podpořil.