Jak se díváte na zvýšení DPH o jedno procento? Vadí vám nebo ne? Považujete tento krok za nutný?

Tomáš Komárek, starosta Mlázovic
Se zvyšováním DPH i jiných daní zásadně nesouhlasím. Jedná se o opatření, které dusí ekonomiku a snižuje růst (v případě stagnace či poklesu prohlubuje krizi). Tato poučka je základem každé solidní ekonomie, navíc se vždy potvrdila v praxi. Vláda pouze zvyšuje zátěž obyvatel i podnikatelů. Kromě restrikcí je třeba provádět „prorůstová" opatření, omezit plýtvání státními penězi (bohužel je ho stále ještě dost) a účinně zamezit rozkrádání při předražených a velmi často nekvalitně odvedených veřejných zakázkách. Velkou chybou státu bylo, že se zbavil strategických firem (telekomunikace, energie, pohonné hmoty, atd.), ze kterých by pravidelně přicházely do rozpočtu stálé příjmy. Bylo to prezentováno jako totalitní přežitek, ale v řadě zemí se jedná o vítaný zdroj financí.
Verdikt: ano, vadí

Stáňa Najmanová, ředitelka knihovny v Hořicích
Protože se zvyšuje horní i dolní sazba DPH nechá se předpokládat, že od nového roku bude dražší úplně všechno. Zvýšení o jedno procento sice není nijak dramatické, ale spolu s dalším nárůstem cen energií, vody apod., bude mít určitě neblahý dopad na naše peněženky. To mi vadí. Tento krok nepokládám za nutný, protože si myslím, že na mnohých místech se s penězi z veřejných zdrojů stále plýtvá.
Verdikt: ano, vadí

Pavel Nožička, ředitel KZMJ Jičín
Jako každý normální člověk nerad slyším, když se cokoliv zvyšuje – vyjma vlastního platu, samozřejmě. Mám tušení hraničící s jistotou, že tento krok pana Kalouska a spol. patří mezi ty velmi „nenutné". Dopustím se vlastní myšlenky až názoru, že by místo daňového nárůstu určitě stačilo pánům ministrům zamést si před vládním prahem, čili konečně skutečně spustit razantní redukční dietu přebujelé byrokracie, nesmyslných (ne)smysluplných nápadů a tzv. projektů. Jenže pak by chudáci ze Strakovy akademie museli řešit, co si s takto „náhle" vzniklým rozpočtovým přebytkem počít…
Verdikt: ano, vadí

Helena Červová, starostka Libuně
Ačkoliv se zdá jedno procento pomíjivé, dopad na ekonomickou situaci bude velký. Domnívám se, že občané už teď šetří a dalším zdražováním, které bude důsledkem navýšení DPH, bude šetření ještě znatelnější. Jestli si naši politici myslí, že se finanční situace státu zlepší vyššími daněmi, velice se mýlí. Zvyšováním DPH, ekonomickými balíčky a navyšováním platů poslanců vzbudí u lidí vlnu nevole, která se projeví při dalších volbách. Já osobně jsem politikou státu opravdu znechucena.
Verdikt : ano, vadí
Shoda je patrná, porotě navýšení daní vadí!