VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvánoční zamyšlení Jičíňáka Ivana Pírka

Povídání o pocitech, které zažívám v adventním čase, těsně před Vánocemi, když jsem doma sám.

24.12.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kapucián

Užívej si čas pro lidi, které máš rád.
Jednoho dne přijde den, kdy si řekneš:
„jsem rád, že jsem to udělal".
PS: u mne už nastal při dosažení „75".

Před pár dny se mi zhoršila zborcená klenba na pravé noze a začal jsem skoro kulhat. To je pro mne snad největší trest, když nemohu chodit tak jako doposud. Na ortopedii v Hradci Králové mi pan doktor předepsal jen jiné vložky do bot, což ale moc nepomáhá. Zjistil jsem, že nesprávně chodím, resp. mám nesprávné držení těla; jsem ohnutý, chodím více kilometrů než bych asi měl a s větší zátěží.

Stále si říkám, že se nechci léčit, ale chci se uzdravit a dále si užívat hory a přírodu, která je pro mne Božím chrámem, dokud to půjde. Bolest, kterou zažívám, není voláním po užívání léků, ale informací, že dělám ve svém životě nějakou chybu.

Chůze je pro mne velmi účinný a samozřejmě také velmi levný lék, dostupný prostředek k udržení zdraví. Výsledkem bývá lepší nálada, vnitřní klid, což zabezpečuje můj kvalitní spánek a schopnost regenerace.

Ještě před nedávnem žili lidé v úzkém spojení a v souladu s přírodou. Stravovali se prostě a střídmě, využívali vlastní zdroje a jedli to, co rostlo v jejich oblasti. Asi bychom měli jíst potraviny, které nám příroda v daném období nabízí. Už Hippokrates říkal, že jídlo je lék, což je pravda. Ale stejně tak jako umí léčit, umí i zabíjet. My sami jsme tvůrci reality. Situace kolem nás jsou neutrální, ani dobré, ani špatné. Význam jim přisuzujeme teprve my; je to výsledek našich postojů.

Pro mne je rozhodující být pozitivně naladěný a snažím se tuto energii šířit dále. Moc mi to pomáhá i na mých cestách světem. Dostávám od lidí více, než si zasloužím. A opět se vracím do přírody, kde pěší turistika a pobyt v ní redukuje negativní myšlenky, zlepšuje náladu a pomáhá mi při případných depresích. Chůze zlepšuje můj psychický stav a bystří i myšlenky, posiluje svaly v okolí páteře, zmírňuje bolesti zad ze sedavého způsobu života např. u počítače, který také používám k přípravě svých programů na další cesty.

Jídlo je pro mne rituál a tak se během jídla nemusím dívat na televizi nebo číst SMS, nečtu při tom noviny ani knihu. Konzumace jídla je pro mne společenská záležitost a rád ji sdílím s druhými u stolu. Při návštěvě rodin našich dětí je u nás při jídle TV skoro zakázána.

Snažím se udržovat psychickou pohodu a tak skoro nic neřeším; jsem nad věcí. Ničím se netrápím, starosti problém vyřešit nepomůžou. Čím jsem starší, o to více „házím problémy za hlavu" - na některé věci jsem imunní… Snažím se očistit spíše duši, posilovat se otužováním, být v přírodě za každých povětrnostních podmínek, chodit do sauny či parní lázně, mít zdravý jídelníček, dostatek spánku a pravidelnou životosprávu; snídám, obědvám i večeřím skoro vždy v pravidelnou dobu. A nikdy nechybí sklenička piva a dobré víno.

Kromě zdravého životního stylu mám optimistický náhled na život, neberu léky (pardon – ráno malý prášek na snížení tlaku) ani drogy, neužívám žádné formy léků včetně vitaminů a doplňků stravy, nekouřím. Zatím jsem v psychické a fyzické pohodě a cítím se v životě šťastný.

Vždy se těším se na poslední dny adventu, na svátky vánoční, kdy se na Štěpána 26. prosince sejdeme jako nejbližší rodina snad v plném počtu – díky nedávno narozené Adélce nás bude poprvé deset! Co víc si mohu v tomto věku přát? Poprvé nebudu kupovat žádné dárky. Nechci se ani dívat na stále stejné filmy v televizi, nechci se honit za materiálními věcmi. Těším se na procházky do přírody.

Nedávám si žádné novoroční předsevzetí, ale mám nějaké plány, kam bych rád v příštím roce. V únoru s přáteli asi poslední 11. zimní přechod, tentokráte pohoří Šumavy, v dubnu naposledy kamionem a poté na kole za teplem v Itálii, v květnu sám chci oslavit příchod léta na legendárním karnevalu na portugalském ostrově snů a věčného jara Madeiře, v červnu s přáteli na pohoří Atlas a královská města Maroka a v červenci s „přáteli hor" do Krušných hor se svým věrným přítelem kolečkem, pokud se dožiji. O prázdninách bych nejraději odjel někam na hory s vnoučaty.     Ivan Pírko

Autor: Redakce

24.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/-KA DODÁVKY. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ/-KA DODÁVKA, V případě zájmu pište na e-mail: milan.moravec@seznam.cz, Požadujeme samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz skupiny B. Práce od pondělí do pátku, víkendy volné. Destinace převážně po ČR s občasným výjezdem do EU., Vhodné i pro občany EU.. Pracoviště: J.a.a.f. s.r.o. - pracoviště jičín, Šibeňák, č.p. 892, 506 01 Jičín 1. Informace: Milan Moravec, +420 608 928 080.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Veterinář 17 360 Kč

Veterinární technici a asistenti VETERINÁRNÍ TECHNIK/-IČKA (ZÁSTUP PO DOBU PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VETERINÁRNÍ TECHNIK/-IČKA (ZÁSTUP PO DOBU PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI) , Místo výkonu práce: Maso Jičín - Konecchlumského 1075, 506 01 Jičín, Požadujeme odborné vzdělání s maturitou ve veterinárním oboru. , Zaměstnanecké výhody: stravenky, Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky., , V případě zájmu zašlete svůj profesní životopis paní Květuši Kožíškové na e-mailovou adresu k.koziskova@svscr.cz. Bližší informace Vám budou sděleny na telefonním čísle 495 279 065 v pracovních dnech v době mezi 8:00-15:00 hod. - kontaktní osobou je paní Květuše Kožíšková.. Pracoviště: Maso jičín, Konecchlumského, č.p. 1075, 506 01 Jičín 1. Informace: Květuše Kožíšková, +420 495 279 065.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 23 800 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB - pracoviště Jičín., Životopisy zasílejte na adresu: ludmila.vlckova@uskhk.eu , Do předmětu uveďte "technik PRS JC". Vybraní uchazeči budou pozváni k pohovoru., Požadujeme:, - vzdělání SPŠ stavební nebo VŠ obor dopravní stavby (i pro absolventy), - znalost stavebního zákona výhodou, orientace v ČSN, - řidičský průkaz sk. B, - znalost práce na PC (Microsoft Office: Word, Excel, Outlook), - samostatnost, flexibilita, spolehlivost, Náplň práce:, Při přípravě staveb - Připravuje podklady pro investiční záměry. Zajišťuje přípravu staveb, zadání vypracování projektové dokumentace (průzkum, diagnostika a stavební dokumentace), její posouzení a schválení. Zajišťuje majetkovou přípravu staveb (příprava podkladů pro správní řízení, zjištění vlastníků nemovitostí a další podklady pro jednání o výkupech pozemků, příprava příslušných smluv. Zajištění povolení staveb dle stavebního a silničního zákona, projektových dokumentací, zpracování technických podkladů pro výběrová řízení objednatele. Vypracovává jednoduché rozpočty staveb., Při realizace staveb - Zajišťuje výkon technického dozoru staveb. Provádí kontrolu jakosti u zhotovitelů dle platných předpisů a odpovídá za převzetí prací a fakturaci stavby dle schválené PD. Zajišťuje užívání stavby dle stavebního zákona. Připravuje podklady pro zařazení stavby do majetku objednatele. Zajišťuje majetkové vypořádání dokončené stavby, kontroluje dodržování stavebního zákona a předpisů o dokumentaci staveb, účastní se posuzování, schvalování a uvádění do trvalého provozu staveb na spravované silniční síti. Zajišťuje potřebné podklady pro realizaci dotačních titulů. Sleduje stavbu v záruční době, v případě výskytu vad, zajišťuje jejich odstranění. , Nabízíme:, - dobré zázemí stabilní společnosti, pružná pracovní doba, 5 týdnů dovolené, - stravenky v hodnotě 100,- Kč, - průměrná roční hrubá mzda 380.000,- Kč včetně odměn, základní mzdové ohodnocení 23.800,-Kč, - příspěvek na "penzijní připojištění nebo spoření" ve výši 1500,- Kč/měsíc, Termín nástupu:, - dohodou. Pracoviště: Údržba silnic královéhradeckého kraje a.s., oblast jičín [741], M. Koněva, č.p. 467, 506 01 Jičín 1. Informace: Ludmila Vlčková, +420 495 540 219;725 929 139.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě POMOCNÝ PRACOVNÍK/-CE V ROSTLINNÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: POMOCNÝ PRACOVNÍK/-CE V ROSTLINNÉ VÝROBĚ - dne 3.4.2018 od 10:00 hod proběhne výběrové řízení na ÚP ČR KoP Jičín, zasedací místnost IPS, 3. patro, , Náplň práce:, Sklizeň ovoce a pomocné polní práce, které budou vykonávány v závislosti na počasí a potřebě zaměstnavatele. Zajištěna doprava na pracoviště z Jičína, není zajištěno ubytování, požadována fyzická zdatnost a pracovistost. Práce o víkendech., Práce v okrese Jičín, , Kontakt možný telefonicky p. Blažek 604878303, nebo e-mail: jazek55@seznam.cz. Pracoviště: Jan blažek, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Filmové zážitky pod širým nebem vás čekají v Jičíně

S vozem se nevešel pod most.
5

Nevešel se pod most. Najde nepozorný řidič odvahu a přihlásí se sám?

Útoky na bezbranné seniory neberou konce

Jičín - Jičínští kriminalisté ve středu 18. července zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření ze zločinu podvodu ve stádiu pokusu, kterého se měl dopustit doposud neznámý provinilec.

Před přechodem se srazila dvě vozidla

Nová Paka - Ve středu 18. července kolem deváté hodiny ranní došlo na silnici I. třídy číslo 16 v ulici Pražská v Nové Pace k dopravní nehodě.

Na prkýnkách sjedou Kozákov až stokilometrovou rychlostí

Kozákov - Adrenalinový závod Kozákov Challenge slaví 10. jubilejní ročník! V Českém ráji se opět sešlo dvě stě nejlepších světových jezdců downhillového skateboardingu.

Kvůli tendru hrozí dvěma lidem obžaloba

Hradec Králové - Policie navrhla obžalovat dva lidi v souvislosti se zakázkou na přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Pokud se jejich vina prokáže, hrozí oběma trest pět až dvanáct let vězení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT