Lidé v tu sobotu chodili mezi předvolebními stánky stran, někteří dali si nalejt, nebo si na talířek sladkostí nabrali, či jim politici naložili. A pak že nejsou užiteční. Dokonce si voličové nabírali u jedné strany, zapíjeli u druhé. Někteří ani nevěděli u které. I to je voličský přístup.

Každopádně sobota nepostrádala vtip. Komu se stane, aby obdržel typickou krabičku, na ní napsáno Bezpečná volba a uvnitř?
Na druhé straně krabičky je poučení jak zacházet s kondomem. Užitečná osvěta v době šíření AIDS. Nebo když vám pěkná holka nafoukne balónek a na něm je napsáno Nenafukujte se a volte normálně. Jak je to normálně? Jiné straně podařilo se postavit svůj stánek hned vedle reklamy kanonýrka s koulemi a směrovkou na WC ve třech světových jazycích. A co je v životě důležité? Je před volbami jinak?

Ano, vtip. Humor. Proto není nutné rozčilovat se nad koaličním Čtyřlístkem, který koluje po Jičíně. Vždyť ona ta čtyřkoalice tam vychází z historických zkušeností. A je docela reálnou předpovědí, ne? A co by to bylo za politika, který nesnese trochu srandy?

Video z jedné z akcí uvidíte  ZDE:

Ale znovu k té pouliční diskusi. Řeč byla o občanské společnosti. Všimněme si, kolik stran, přesněji asi seskupení, má její podporu ve svém volebním programu. O tom, jak je důležitý výběr z alternativ. Jeden důvěryhodný pán z radnice, toho budu volit, řekl: „Ať přijdou. Nejen se představit. Ale s konkrétním nápadem. Jistě se na podpoře dohodneme."

K tomu dodávám, jak důležitá je i morální podpora. Třeba když se politik přijde podívat na divadlo do Exitu a pak hercům poděkuje. Přišla řeč i na páteční koncert, ve kterém paní Ivana předávala taktovku Foerstera. Po kolikáté už? Hlavně ale diskutovali jsme memento Odcházení. Platí v kultuře, platí i v politice.   Bohumír Procházka