V součtu jednotlivých hlasů z obou krajů byl však mírně úspěšnější Zeman, který získal o 4713 více hlasů než šéf vládní TOP 09. Z prvního kola tedy vyšel jako dílčí vítěz, i když mohutný finiš Karla Schwarzenberga, jehož jsme byli svědky v posledních dnech před volbami, slibuje ve druhém kole volby velmi napínavé drama až do samého konce.

Volební výsledky v obou východočeských krajích potvrdily celostátní výsledky. Karel Schwarzenberg vítězil ve většině krajských a velkých měst, Miloš Zeman bodoval spíš na venkově. Výsledek voleb vygeneroval tři poražené, i když pro každého z nich má prohra jinou váhu. Největším poraženým je samozřejmě Jan Fischer, kterého ještě nedávno průzkumy veřejného mínění favorizovaly a on se již téměř viděl na Hradě. Voliči mu však jeho fádní, ale mnohdy takřka bohorovný styl prezentace sečetli a vystavili mu červenou kartu. Fischer se v obou východočeských krajích umístil na třetím místě a trochu úsměvný je detail, že v obou získal téměř stejný procentuální zisk (17,2 procenta).

Druhým poraženým je bezesporu místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Pro něho skončily volby doslova potupnou popravou. V Královéhradeckém kraji získal jen 2,87 procenta, což je téměř čtyřikrát méně než dostala ODS v krajských volbách loni na podzim. A dlužno dodat, že už takový výsledek byl pro ni fiaskem. Výsledek v sousedním Pardubickém kraji byl pro Sobotku ještě horší. Nicméně prezidentské volby jsou o kandidátech, a ne jejich stranických tričkách, ale jejich výsledek by měl být pro ODS posledním alarmem. Je více než zjevné, že úprk voličů od této strany pokračuje i nadále a může pro ni mít do budoucna neblahé důsledky.

A konečně třetím poraženým je i ČSSD. Té se nepodařilo protlačit Jiřího Dienstbiera do druhého kola a teď bude mít její celostátní – a zatím stále velmi mladicky nezkušené – vedení hodně těžkou hlavu z toho, koho v druhém kole podpoří. Sociální demokraté prezidentskou volbu nezvládli strategicky a zjevně se nepoučili z hrubých chyb na přelomu roku 2002 a 2003. Miloš Zeman, který byl kdysi jedním z nich, ale ve zlém se s nimi rozešel, už totiž není jejich spojencem, ale soupeřem, který jako případný prezident může ČSSD velmi komplikovat život. Tedy, až se strana dostane k moci.

Výsledek volby potvrdil i stabilní podporu lidovců, která je na východě Čech poslední dobou ustálena nad pěti procenty, což je pro stranické vedení dobrý signál při blížících se volbách do Poslanecké sněmovny. Sympatická byla i volební účast, v obou krajích byla mírně nad celostátním průměrem, což svědčí o tom, že Východočeši brali a berou volbu své budoucí hlavy státu velmi vážně.

JIŘÍ ŠTEFEK