Německo schválilo částečnou legalizaci marihuany pro rekreační účely. Člověk může obhospodařovat tři rostlinky a mít u sebe legálně padesát gramů „ganjy“. Povoleny jsou i pěstitelské kluby s nejvíce pěti sty členy. Převaha zastánců legalizace byla drtivá. Pro návrh kancléře Olafa Scholze hlasovalo čtyři sta sedm poslanců, proti jich bylo dvě stě dvacet šest.

Ne že by vždy platilo „německý slon náš vzor“, tato cesta je však hodna následování a vylepšení.

Naše vláda tápe. Těžko pochopitelným nedopatřením umožnila prodávat lehkou drogu HHC dětem v bonbonech. Některé se přiotrávily. Ministři na poslední chvíli hasili průšvih. Dosáhli v rekordním čase souhlasu Bruselu a od března bude látka zakázána. Nejen však pro děti, ale samozřejmě pro všechny.

Piráti mají povolenou marihuanu ve svém programu léta. Podle národní rozpočtové rady by zdanění této lehké drogy přineslo státu až dvě miliardy korun, kdyby se prodávala ve speciálních obchodech. „Regulované konopí v celém svém spektru, kde bude stát mít kontrolu nad finančními toky, je jediným řešením,“ říká osvícený protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Někteří poslanci se ovšem kloní k tomu, povolit v omezeném rozsahu pouze pěstování konopných rostlinek pro vlastní potřebu.

Odborníci se ve velké většině shodují v tom, že marihuana je méně škodlivá než tabák a alkohol. Trendem posledních let je nezakazovat ji, i když ve většině zemí stojí pořád mimo zákon. Legální je například v Kanadě a v řadě států USA. Jinde, jako u nás, je takzvaně dekriminalizována. Trestáno je pěstování a prodej, držení malého množství však nikoli.

Nejlepším řešení je udělat z konopí běžné zboží, avšak se zvláštním režimem. Lihoviny a cigarety se nesmí prodávat dětem a mladistvým. V případě tabákových výrobků je přísně řízena reklama a většina musí mít na obalech varovné obrázky.

Podle některých průzkumů jsou naši středoškoláci největšími uživateli „zakázané“ marihuany na světě. To je zcela špatně. Má být stanovena a přísně dodržována věková hranice. Může být vyšší než u alkoholu a cigaret. Jednadvacet let je patrně rozumné řešení.