První týdny po Vánocích mohou být pro mnohé víc stresující a depresivní než svátky samotné. Mizí výzdoba a nahrazuje ji studená lednová šeď. Do dalších svátků daleko a to ani nepočítáme všudypřítomný tlak na předsevzetí a radikální životní změny. Hned v prvním lednovém týdnu se přitom skrývá kousek Vánoc, který ukazuje, jaké by svátky klidu a míru měly být.

Kolem Tří králů se sice netočí tolik pozlátka, dárků nebo žranic, o to ale může být oslava příchodu mudrců z Východu krásnější. V Česku se s ní už tradičně pojí Tříkrálové sbírka, největší sbírková akce u nás, kterou pořádá Charita ČR. Křesťanská dobročinná organizace, která před dvěma lety oslavila sto let existence, tak na začátku každého roku získává finanční prostředky na pomoc lidem, kteří se potýkají se znevýhodněním nebo se náhle ocitli v hmotné nouzi.

Psali jsme:

Myšlenka tříkrálové dobročinnosti je stará jako naše kultura sama, každý rok ale také dává příležitost k zamyšlení. Oproštěná od komercializace Vánoc, Santa Klausů, přejídání cukrovím a přecpaných obchoďáků dává prostor k uklidnění po svátečním shonu a stresu a k oddechu po rodinných návštěvách a silvestrovských oslavách. Ti, kteří si při naskakování do hektického režimu nového roku najdou chvilku času, pak mohou věnovat moment míru a rozjímání. Že se takových lidí vždy najde dost, ukázal například čtvrteční Tříkrálový koncert v soboteckém kostele svaté Máří Magdaleny. Na krásné vystoupení sboru Musica Fortuna dorazily desítky lidí a rozhodně nelitovali. Jen je škoda, že se takových momentů nenašlo víc už před vánočními svátky. Společnosti rozhádané kvůli covidu by to rozhodně víc než prospělo.