Kdo by to nemiloval. Blikající světýlka, vánoční koledy, fronty u stánků s řemeslnými výrobky a tím vším se line ta omamná vůně skořice, hřebíčku, badyánu, zkrátka všeho, čím se koření tradiční adventní svařák. Už více než týden je ale jasné, že letos o nepopsatelně kouzelnou atmosféru vánočních trhů přijdeme.

Hlavním argumentem pro zákaz pořádání tradičních adventních trhů bylo, že se na nich schází velké množství lidí, bez respirátorů popíjí horké alkoholické nápoje, v omámení zapomínají dodržovat hygienická opatření a šíří tak mezi sebou covid. Se zhoršující se epidemickou situací jsou podobné myšlenkové pochody pochopitelné. Jen kdyby téměř dva roky praxe neukazovaly na to, že v našich končinách se téměř vždy najde skulinka.

Psali jsme:

Vánoční zakázali, ale ty tradiční farmářské se konat mohou. V Jičíně nadále pokračují trhy každou středu, pátek a sobotu. Sortiment může být jakýkoliv. I adventní..
OBRAZEM: Skoro jako v Mostě. (Ne)adventní trhy v Jičíně přilákaly stovky lidí

Byli jste například o adventní neděli v centru Jičína? Ta druhá, Mikulášská vylákala do ulic davy lidí. I tady bylo vedení města nuceno zrušit vánoční trhy a ponechalo pouze ty celoroční, farmářské. Přesto se i v neděli večer stály fronty u stánků s horkými nápoji, mimo jiné se svařákem. Stánkaři je mohou prodávat. Jen vás musí důrazně upozornit, že je nemáte pít na veřejnosti.

Dobře pro ně. Prodejci občerstvení, které podléhá zkáze, byli ze zrušení vánočních trhů ještě před týdnem velmi nešťastní. Škoda jen, že při hrubém součtu z celé situace vychází jeden jasný poražený. V centrech měst se srocují davy lidí, popíjí u toho svařák a mají radost, že konečně začínají Vánoce. Vláda se raduje, že to alespoň navenek vypadá, že má situaci pod kontrolou. A opodál pláčou ti, kteří v podstatě za nic nemůžou - řemeslníci a výtvarníci, pro které se na pravidelných zeleninových trzích už nenajde místo. Obvykle ještě několik měsíců žijí z výdělků z adventních trhů, letos budou mít mnozí z nich Vánoce nejen bez svařáku, ale možná i bez dárků.

Samozřejmě, našli se dobří lidé s iniciativou, kteří nabídli pomoc a prostor jak v kamenných, tak v internetových obchodech. Jejich dobrá vůle a snaha pomoci ale nesmaže paradoxy, které opět vznikly kvůli lajdáctví a nedomýšlení opatření do důsledků.