Jde o zdravý pohyb, našemu tělu přirozený, při kterém si mnozí nejen protáhnou svaly, ale také vyčistí hlavu. Na druhou stranu někteří řidiči berou cyklisty na silnici jako dotěrný hmyz, překážku, někdy i ze strachu, co nečekaného kolista provede.

Prostě bez respektu k tomu, že na vozovce se pohybuje další právoplatný účastník provozu, kterého by auta neměla ohrožovat nebo vytlačovat ze silnice, ale naopak respektovat. Ono stačí, když kolem vás bez patřičného odstupu projede nákladní souprava. Tlaková vlna s cyklistou pořádně zamává.

V potaz musíme vzít i stav našich vozovek, rozdrcené okraje, díry, propadlé kanály. I to je riziko pro cyklisty.

A v neposlední řadě se stačí podívat do statistiky dopravních nehod, kde srážek cyklistů s auty přibývá jako hub po dešti. K větší bezpečnosti lidí na bicyklech má přispět novela návrhu, kterou sněmovně předložil Petr Dolínek a podle které by měli řidiči dodržovat mezi cyklisty bezpečný 1,5 metrový boční odstup.

Uvidíme, jak se k novele, chránící cyklisty, vyjádří vláda. Řidiči už nyní polemizují o tom, jak to bude s dodržováním pravidla na úzkých vozovkách, přejezdem plné čáry a kdo bude měřit bezpečný odstup?

Odpověď je jasná už nyní, na prvním místě je ohleduplnost vůči druhým, ta by měla být samozřejmostí i bez novely. Vždyť cyklista je na českých silnicích opravdu ohroženým druhem a proti plechové mašinérie bezmocný jak nahý v trní!