Část pětikoaliční sestavy si přeje zavedení eura a urychlený vstup České republiky do systému ERM II (zafixování hodnoty kurzu koruny vůči euru). Kupříkladu TOP 09 o tom mluví dlouhodobě, ale je si vědoma, že v tomto volebním období se to nestane, neboť nejsilnější vládní strana, tedy ODS, je proti. Střízlivě se na to dívají lidovci i Piráti. I pro ně existují důležitější priority, než je debata o euru.

Pro Starosty a nezávislé, kteří jsou hnutím pro menší města a obce, to nikdy nebyla vlajková loď. V programu dvojbloku PirSTAN pro volby 2021 se uvádí: „Zahájíme osvětu a veřejnou diskusi s cílem informovaného rozhodnutí po roce 2025.“ Před třemi lety tedy Vít Rakušan věděl, že nejde o záležitost, na níž by se lámal vnitrokoaliční chléb.

Pokud se ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák ze STAN vydal na sólo eurovýlet, když jmenoval svého zmocněnce pro tuto oblast, šlo o čistě politický krok. Rozhořčil jím vládní partnery natolik, že se kvůli tomu poprvé od voleb konalo dohodovací jednání za účasti špiček pěti stran.

Pohádky o upracovaném ministrovi, který toho má tolik, že musel pro tento úsek zmocnit kvalifikovaného experta, nechme stranou. Hnutí STAN se nutně potřebuje zviditelnit. S Piráty, které vyřadilo ze hry nečistou kroužkovací kampaní, už počítat nemůže, takže na podzim 2025 do toho půjde za své.

Příprava už začala. Předseda Rakušan jezdí po republice a bez cenzury vypráví o tom, jak to (těm druhým) ve vládě nejde. A jen tak mimochodem třeba řekne, že policisté dostanou letos přidáno, což však s nikým nekonzultoval. Přes ministra Dvořáka pak rozvíří kampaň kolem eura. Proč to dělá, když společnou měnu odmítá většina obyvatel, tudíž body mu to nepřinese? Protože o ně vůbec nejde.

Téma eura zvedl v novoročním projevu Petr Pavel. A kdo bude po volbách rozhodovat o premiérovi, potažmo o vládě? Prezident. Vít Rakušan se nechce zalíbit voličům, ale jemu.