„Něco se pokazilo, zadejte prosím platební údaje,“ vyskočilo upozornění. Času moc nezbývalo, online koncert měl začít každou vteřinou. Že se jedná o podvod mi došlo až těsně před kliknutím na červené tlačítko. Stálo na něm „zapltit“. Překlep mi možná zachránil všechny úspory. Podle průzkumu Policie ČR a České bankovní asociace by si jej ale většina Čechů nevšimla.

Díky spolupráci PČR a ČBA si nyní můžete vyzkoušet, jestli byste se nechali obalamutit vychytralým hackerem. V době, kdy platíme hodinkami a všechno objednáváme online, by se mohlo zdát, že podobné testy zvládneme levou zadní. Otázky v kybertestu obsahují základní bezpečnostní poučky nejen pro platby, ale pro jakékoliv chování na internetu. Češi ale v testu uspěli v průměru pouze ze 43 procent, čísla se navíc příliš neliší napříč věkovými skupinami. Není to tedy problém pouze starších lidí.

Podloubí zadního nádvoří jezuitské koleje.
Oprava nádvoří jezuitské koleje skončí v září. Nastěhuje se tam Balbineum

Proto je kampaň na podporu kyberbezpečnosti tak důležitá. Stačí chvilka nepozornosti a můžete přijít o mnoho našetřených tisíců. Nenechte se tedy ukolébat falešným pocitem, že si na vás nějaký hacker nepřijde, radši se otestujte. A bacha na červená tlačítka.