„Něco se pokazilo, zadejte prosím platební údaje,“ vyskočilo upozornění. Času moc nezbývalo, online koncert měl začít každou vteřinou. Že se jedná o podvod mi došlo až těsně před kliknutím na červené tlačítko. Stálo na něm „zapltit“. Překlep mi možná zachránil všechny úspory. Podle průzkumu Policie ČR a České bankovní asociace by si jej ale většina Čechů nevšimla.

Díky spolupráci PČR a ČBA si nyní můžete vyzkoušet, jestli byste se nechali obalamutit vychytralým hackerem. V době, kdy platíme hodinkami a všechno objednáváme online, by se mohlo zdát, že podobné testy zvládneme levou zadní. Otázky v kybertestu obsahují základní bezpečnostní poučky nejen pro platby, ale pro jakékoliv chování na internetu. Češi ale v testu uspěli v průměru pouze ze 43 procent, čísla se navíc příliš neliší napříč věkovými skupinami. Není to tedy problém pouze starších lidí.

Proto je kampaň na podporu kyberbezpečnosti tak důležitá. Stačí chvilka nepozornosti a můžete přijít o mnoho našetřených tisíců. Nenechte se tedy ukolébat falešným pocitem, že si na vás nějaký hacker nepřijde, radši se otestujte. A bacha na červená tlačítka.