Čas má do 18. prosince, kdy do provozu nemocnice zasáhnou blížící se Vánoce. Zdravotníci potřebují nabrat síly, mají právo strávit Vánoce s rodinami a konečně si vybrat dovolenou. Do plánovaného vánočního rozvolnění ale promluvil premiér Babiš s lidumilným návrhem, že nechá zadarmo testovat národ, a to od 18. prosince. Předvánoční dárek ale zaskočil zdravotníky, protože právě oni budou muset stát v mrazivých dnech ve stanech a zajišťovat odběry.

„Neumím si představit, jak se všechno zvládne fyzicky, protože k tomu bude kromě vlastních odběrů potřeba také zajistit administrativu, žádanky a další záležitosti,“ reaguje ředitel jičínské nemocnice Tomáš Sláma.

senioři*ilustrační foto
Návštěvy mohou za seniory jen s testy a respirátorem

Aby toho nebylo málo, na zdravotníky se hrne další pohroma. V jičínské nemocnici mají začít testovat všechny pedagogy z okresu. Podle Slámy je kolem toho zase tisíc otazníků, které nikdo nezodpověděl. Předseda krizového štábu Jan Hamáček ujišťuje, se testování antigenními testy má být nadstavbové a lidé by se do něho měli přihlásit rezervačním systémem, aby nemocnice nezahltily. Nikde ale nepadlo slovo, kdo posílí řady vysílených zdravotníků? Hromadné testování mělo být zajištěno obdobně jako na Slovensku, kde zdravotníkům pomáhala armáda a vláda s ním měla přijít už na podzim.