Po roce a půl omezení a protiepidemických opatření je přirozené, že jsou z toho všichni Češi otrávení. Lze to pozorovat především na rozhořčených reakcích, kdykoliv v televizi vystoupí ministr zdravotnictví jako posel nových pravidel testování, nošení roušek a vstupů na společenské události. A právě pořadatelé kulturních akcí, festivalů a podobných radovánek jsou na současné nejisté situaci biti nejvíc.

Tradičně by se měl tento víkend konat slavný Sobotecký jarmark a Festival řemesel. Jeho pořadatelé dlouhou dobu nervózně sledovali proměny opatření upravujících kulturní akce, než se před měsícem definitivně rozhodli letos jarmark zrušit. "Bohužel není v našich silách jarmark nějak zmenšit, abychom dostáli opatřením a zároveň vyhověli prodejcům" uvedl tehdy za pořadatele Jiří Suchánek. Aby se jarmark vyplatilo pořádat, potřebují alespoň 7 tisíc návštěvníků. Obávali se ale, že i kdyby zájemce opatření neodradila, stále se měnící kapacita by stejně neumožnila festival naplnit.

Nejistota, se kterou se musí pořadatelé akcí celé léto potýkat, je děsivá. Mnohdy se ale za uplynulý měsíc ukázalo, že když je vůle na obou stranách, všechno lze zařídit. Zářným příkladem byl minulý týden food festival v jičínském Zámeckém parku. Za jeden den se na něm vystřídalo přes 6 tisíc kulinářských nadšenců, kteří byli ochotní se nechat šťourat testovací tyčinkou v nose přímo před vchodem, jen aby se dostali dovnitř a mohli si dát vyhlášený burger nebo pivo z minipivovaru. Ukázalo se tedy, že mezi lidmi a jejich ochotou se testovat stojí něco tak banálního, jako je hlad.

Většinu zrušených kulturních akcí už tento objev bohužel nezachrání, takže se na ně snad můžeme těšit napřesrok. Zkusme si na něj ale vzpomenout 1. září, až začnou platit nová opatření na školách a netestované děti se nebudou moci ani nasvačit s ostatními. Nestojí ten malý moment nepohodlí za výborný kus žvance a dobrou společnost?