Jakékoliv tělesné tresty chce po vzoru „vyspělé“ Evropy zakázat ministryně Džamila Stehlíková. „Když dítě dostane občas přes zadek, to přece patří k výchově,“ řekl ředitel pardubické Pedagogicko - psychologické poradny Václav Knoll.

V některých západních zemích opravdu tělesné tresty dětí nejsou tak rozšířené jako u nás, ale to je věcí kultury, tradice. A nelze uměle přesazovat jiná měřítka výchovy do střední Evropy. Tady jsme po generace zvyklí na něco jiného.

Rozdíly

„Pochopitelně ale je potřeba rozlišovat mezi fackou a týráním, tam je propastný rozdíl,“ dodal Knoll. Naproti tomu šéf svitavské pedagogicko-psychologické poradny Vladimír Hloušek tvrdí, že „facka jako výchovný prostředek nefunguje.“ U malých dětí chápe plácnutí přes zadek, ale v žádném případě neakceptuje pohlavek přes hlavu, podle něho může dítěti ublížit.

„V určitém věku, kolem dvou či tří let dítě ještě nechápe význam slova `ne`. A pak je žádoucí mu plácnout po zadečku, když opravdu hrozí to, že si dítě svou činností ublíží. Jinak ale tělesné tresty nemají význam,“ dodal.

A co vy, čtenáři? Myslíte si, že je správné dát dítěti občas přes zadek?

Pište, hlasujte v naší anketě a diskutujte!

Více k tématu čtěte ve čtvrtečním vydání vašeho Deníku 13. března na str. 6