Jakoby si matka Příroda uvědomila potřebu generální očisty a sevřela naše území teplotami, které se již delší dobu pohybují hluboko pod bodem mrazu. Desinfekce je úmyslné ničení choroboplodných zárodků fyzikálními nebo chemickými prostředky.

Mráz je dokáže spolehlivě zahubit, ale na chřipkové viry je prý krátký. Neviditelné bestie na nás trpělivě číhají v přetopených veřejných budovách, školách, obchodech a prostředcích veřejné dopravy. Jen co se venku oteplí, nabere epidemie na rozmachu.Dezinsekce je komplex metod a prostředků k hubení hmyzu a členovců.

Doufám, že letošní velmi chladná dlouhotrvající zima zlikviduje nežádoucí hmyz i jeho stadia, abychom s prvním jarním kopnutím do země nebyli poštípáni muchničkami a v létě nebyli zdrojem čerstvé krve hejnům komárů a klíšťatům, která se na nás přilepí dokonce ve výškách nad 1200 metrů n.m.

Věřím, že stromy a keře budou zbaveny mšic a lesy kůrovce a dalších nežádoucích obyvatel. Přestože výraz deratizace znamená hubení hlodavců v uzavřených prostorách, očekávám, že mrazy zatočí s přemnoženými rodinami plzáků, krtků, hrabošů, myší či hryzců, kteří se navykli plundrovat úrodu zahrádek a parkové úpravy kolem našich domů, chat a chalup. JANOVA