Uklouzly mu nohy, bude svatba, brzy i křtiny.
Klouzala bába přes rybník, skákal za ní kominík.
Počkej bábo tu, já ti komín vymetu. (z Podkrkonoší)

 Klouzanda byla pohybová hra mého dětství. Když mrzlo až praštělo, polévali jsme my kluci vždy v podvečer kopeček i silnici až dolů k pivovaru. Ve Dřevěnici. Hrst konví, kropic, aby se ráno třpytil její povrch jako zrcadlo.

Za mrazů se ráno vstávalo dříve, abychom se ještě sklouzli, než stiskneme ojíněnou kliku dveří u školy. Jezdilo se vstoje, na bobku i ve dvojicích. V tandemu se dají lépe balit holky, proto jízda často končila v kotrmelcích.

Slovník jazyka českého uvádí k výrazu k l o u z a č k a i starší pojmenování, tj. čundračka. Znamená klouzačka na ledě nebo lyžování na špatném místě, sněhu. Ano, výraz čundrat se znali i moji rodiče. Zlidověl.

Že se klouzali ve středověku v Čechách kluci, holky i dospěláci, potvrzuje záznam J.A. Komenského, který se uměl klouzat i na želízkách upoutaných na podrážce bot. Dochoval se i popěvek z masopustního reje z Pošumaví:
Klouzal se krejčí pán/ veselme se/ šel pro vodu/ roztlouk džbán/ veselme se.

Jak přišla Beruška k sedmi tečkám na červených krovkách? Inu, uvízly tam blátivé kuličky, které po ní naházel zamilovaný Ferda Mravenec. Teprve potom pozval svoji ubrečenou první lásku na klouzačku b l á t i v o u. Ano, klouzat se a padat můžeme i v létě.

Výzva: M l á d e ž i, klouzat se na chodníku, na pěší zóně jest přísně zakázáno! Lámou si tam kosti starší spoluobčané.

Nebo na tanečním parketu v salónu. Fuj! Neslušné.

Dospělí, tento druh sportu nechme mladším. Máte-li klouzavou podrážku u kozaček, kupte si osvědčený prostředek NESMEK. Je zárukou, že to ustojíte či ubrzdíte.

Prokluzuje vám spojka? Honem do servisu.

Upozornění. Nepřátelé klouzání nám na klouzačku sypou popel nebo písek. Bojujme s nimi ušlechtile.

Už aby uhodily sibiřské mrazy. Ony způsobí rozvoj tohoto sportu. Skol! ⋌Miroslav Procházka, Pecka