Rád bych tímto článkem doplněným o fotografie nikoli ilustrační, ale ze skutečného místa u Soběraze apeloval na jejich vznešenost, lidskost a velikost jedinečné osobnosti, aby se probrali, aby se nad sebou sami zamysleli, ve které skupině z nadpisu jsou a do které skupiny z nadpisu chtějí patřit.

Když jsem cestou z Radimi do Soběraze projížděl nedávno, byl tam asi jen jeden pytel odpadků na pravé straně, nyní už jsou odpadky na obou stranách, což mi opravdu nedalo nepozastavit se nad touto skutečností. Vždyť přece ten příkop a břehy u polí, na kterých ten nepořádek leží, taky někomu patří. Zajímalo by mě tedy, jak by se té skupině, kterou nazývám dobytkem, líbilo, kdyby někdo zastavil u jejich pozemku a začal na něj házet pytle s odpadem.

Víte, já se kolikrát jen tak zastavím a říkám si, jak ta krajina Českého ráje je tak nádherná, jedinečná a ten dojem celkový, který z ní mám, je úžasný a povznášející, ovšem pokud v koutku mysli připustím, že někde tam o pár set metrů dál nějaký idiot zakládá černou skládku, je mi skutečně zle, nejen z té skládky, ale taktéž z prázdnoty jeho hlavy.

Nemohu pochopit, jestli je to někdo z okolních obyvatel, nebo víkendových chatařů. Jestli to je někdo ze stálých obyvatel, nepochopím to, že pustoší tak nádhernou krajinu kolem sebe, jakou je bezesporu Český ráj, a vůbec celkově to, že kydá hnůj moderního světa na kraj, který máme po našich předcích po staletí. Pokud je to někdo z města, kdo sem jezdí víkendově obdivovat krásy lesů a okolí, nasbírat houby a užít čerstvý a čistší venkovský vzduch a přitom zde vyhodí to, co za týden nashromáždil, ŽÁDÁM HO o to, aby s tím přestal, aby houby v lesích nebyly za nějaký čas jedovaté všechny, pokud se začneme chovat takto.

Ještě mě napadla jedna možnost, a sice že individuum, které tam vyhazuje svůj odpad, je nejspíš debil, protože si sousloví „třídění odpadu“ vykládá stylem takovým, že třídí pytle – modré na pravý příkop, ostatní na levý.

Inu asi nám nestačí, že k nám ještě před nedávnem v hojné míře naváželi odpad naši západní sousedé, a český národ v diskuzích např. na internetu lomil rukama nad touto skutečností s odporem. Jenomže sami máme máslo na hlavě, a pěkný svinčík před svým prahem. Co televizí a praček je po lesích, to je k nevíře, nedávno jsem na jedné příkopě u cesty viděl poházené jakési šanony a tiskopisy. Možná je to k smíchu, ale upřímně jsem nevěděl, jestli si myslet, zda tam vzniká černá skládka, nebo tam má někdo kancelář.

Víte, já už se ani nedivím matce přírodě, že na nás sesílá přírodní pohromy, co má chudák taky dělat? Být já v její situaci, už sem celý slavný lidstvo smetl ze Země a bylo by po prd… tedy srandě, protože když budete někde na návštěvě a budete se tam chovat tak, že vám tam všechno patří, tak vás taky brzo vyhodí za límec tak rychle, že za sebou ani nestihnete zavřít dveře.

Proto bych chtěl apelovat tímto článkem na zdravý lidský rozum, ať si lidi podobných věcí dobytku, který je tvoří všímají a nejsou k nim lhostejní. ⋌Vojtěch Luňák

Další snímky Daniely Neumanové z inkriminovaného místa naleznete ve fotogalerii u tohoto článku.