Někomu se líbí, jiní nadávají. Těmi, co writery nemají v lásce, jsou převážně majitelé domů, jejichž fasády zdobí nějaký ten barevný výtvor. Nelegální graffiti je v České republice trestným činem. Není se proto co divit, že stále převažuje více lidí, kteří proti graffitům bojují. Málokdo ocení posprejovanou omítku jičínského zámku nebo jiných historických budov.

„Možná by bylo dobré, aby si autoři výše uvedených pokusů vyzkoušeli své „umění“ na domech svých rodičů nebo prarodičů. Jistě budou „obdivováni a po zásluze „odměněni“,“ uvedl Jiří Zlatník.

Sprejeři chtějí legál

Co na to druhá strana? Jičínští sprejeři chtějí „legál“. Chtějí prostor, kde by mohli legálně a tím pádem bez postihu sprejovat grafitti. Tyto plochy mají writeři k dispozici například v Havířově, Lysé nad Labem, Praze - Těšnově, Praze – Modřanech a na dalších místech.  

Nabízí se možnost, že by sprejeři přestali „zkrášlovat“ cizí majetek, a jejich tvorba by se přemístila na k tomu určené místo, kde by mohla vznikat zajímavá díla. Writeři by na svou tvorbu měli dostatek času a nehrozily by jim žádné postihy. Je pravděpodobné, že by se tak snížilo množství graffitů na jičínských budovách. Eva Pudlowská