Exit pomůže

Pokud se někdo dostane do obtížné životní situace, dokážou mu pomoci a poradit v nízkoprahovém klubu Exit v Jičíně. „Lidé, kteří k nám chodí, se často potýkají s problémy v zaměstnání nebo s jeho hledáním, objevují se poruchy soužití, ve vztazích. Spolu s kolegyněmi Kristýnou Maťátkovou a Štěpánkou Mikulovou se snažíme pomoci při jejich řešení,“ uvedl David Rejlek, vedoucí Exitu.
Právě zde se můžete setkat s tím, že do klubu nepatří žádné cigarety, alkohol ani jiné návykové látky. „Provoz nás stojí 1 150 000 korun a samozřejmě platíme městu nájemné, protože budova je jeho,“ doplnil David Rejlek.

Protidrogová prevence není cizí ani některým školám. Mnozí studenti si v rámci výuky prošli tzv. protidrogovou akcí, která jim příjemnou formou rozšířila vědomosti o problematice návykových látek. Jedná se o několikadenní pobyt plný úkolů a her, jejichž součástí je také to, aby si účastníci akce uvědomili, jaké problémy jsou všude kolem nich. Uvědomí si nejen rizika návykových látek, ale i fakt, že pokud se do situace drogově závislého dostanou, budou rádi za každou pomocnou ruku, která jim bude nabídnuta.

Studentka Masarykovy obchodní akademie, která se protidrogové akce zúčastnila, ji zpětně zhodnotila následovně: „ Myslím si, že mi to určitě hodně dalo. Nejen že jsme si povídali o návykových látkách a o tom, do jakých problémů se pak díky nim můžeme dostat, ale také jsme se mohli zeptat na cokoliv, co nás zajímalo. To mi přišlo jako dobrý nápad. Na programu jsme měli i různé hry, dost nám to pomohlo ke stmelení kolektivu a ještě jsme se přitom nasmáli. Každá aktivita měla něco do sebe a zároveň v ní bylo něco ze života, o čem pak člověk musel přemýšlet. “

Nečekané zlo

Varování před nebezpečím nejen drog, ale i některých feťáků kolují i prostřednictvím e–mailů. Jejich obsah nás nutí k zamyšlení, proč se někteří lidé takto chovají, a upozorňují nás na nebezpečí jehel nakažených HIV nebo žloutenkou, které mohou být zastrčeny v prostředcích MHD, kinech, divadlech a podobně. Nic netušící člověk si může na jehlu sednout a sám se tak snadno nakazit. Tyto případy se objevují většinou pouze ve větších městech. V Jičíně se naštěstí takovýto případ ještě nevyskytl.
Každý druhý šestnáctiletý student již má zkušenosti s drogami. A každý pátý dokonce opakovaně. Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, do které se zapojilo na čtyři tisíce šestnáctiletých studentů z celé republiky.

Přitom ještě před deseti lety to byla zhruba polovina. Podle psychiatra Karla Nešpora je hlavním důvodem stále větší dostupnost drog na trhu. Jeho slova potvrzuje i průzkum Deníku, jehož figuranti nakoupili bez problémů drogu ve 31 okresních městech.„Pomohlo by, kdyby se začalo vážně uvažovat o omezení volně prodejných léků, které obsahují pseudoefedrin,“ navrhuje jako jedno z řešení Nešpor. Z pseudoefedrinu se vyrábí oblíbená česká droga pervitin. Zároveň psychiatr upozorňuje, že závislosti většinou chodí ruku v ruce. „Mnohonásobně větší riziko závislosti na drogách je, když dítě kouří či pije. Droga pak přichází do připraveného terénu,“ varuje Nešpor.

Nejvíce zkušeností s drogami mají studenti učilišť (56,9 procenta), nejméně gymnázií (33,8). Nejoblíbenější jsou stále konopné látky, zejména marihuana – alespoň jednou ji zkusilo pětačtyřicet procent šestnáctiletých studentů, opakovaně je zkusilo 21,8 procenta, tedy více než jedna pětina.
Eva Pudlowská, Marek Pokorný