Nedávno měl v televizní repríze na obrazovce prostor film M e t r á č e k dle knihy prozaika Stanislava Rudolfa. Autor píše v současnosti do „rodných“ novin Jičínského deníku čtivé fejetony. On se narodil v minulém století v Jičíně. Fakt.

Vystudoval kantořinu, byl novinářem, stal se spisovatelem. Měl dobré zkušenosti ze zázemí sboroven, třídních schůzek, školních tělocvičen, ze tříd, proto přináší nový neotřelý pohled do života školy i rodiny. Žádné bojové kolbiště, ale vstřícnost učitelů k žákům, to je odkaz Komenského – a takový je tělocvikář Bohoušek. Ach,…co se jen nadře při gymnastice s Jitkou Pazourovou, nemožně tlustou žákyní, které přezdívají Metráček.

Spisovatelův recept zní: tady máš sportovní oddíl a snaž se překonat překážky. Kolektiv i tréninkové úsilí ti pomohou dojít k vítězství, např. vyhrát turnaj ve vybíjené.

K tomu přispívá hrdinka příběhu Jitka, neboť posílá na soupeřovo pole šlupky, které „zabíjejí“, likvidují protihráčky.

Děj knihy má další sympatické postavy, Jitčini rodiče jsou laskaví a spolehliví, Jitku neodradí, nezlomí náročný trenér v atletickém oddíle, přežije konflikt s první láskou Honzou. Jejich vztah zraňuje, ale přebolí, to je přece mládí, vše se zahojí.

Stanislav Rudolf je autorem dívčích románů, napsal jich tři tucty. Své čtenářky okouzlil už v generaci babiček, maminek, -náctiletých čtenářek.
Televizní program potěšil, film přinesl dobrou atmosféru do začátku školního roku.

Holt Metráček už je klasika. ⋌Miroslav Procházka, Pecka