Den před Štědrým dnem jsem nakupovala se svými dětmi. Vracela jsem bednu s lahvemi od piva. Při poklidném nakupování nás doslova odchytili dva zaměstnanci, muž a žena, a ztropili nám před zraky ostatních zákazníků scénu jako ze špatného filmu. Křičeli na nás, že jsme podváděli, že jsme vrátili nevratné láhve… Vůbec jsem nechápala, čeho jsme se dopustili. Snažila jsem se jim vysvětlit, že jde o omyl, že my jsme odevzdali vratné láhve od piva.

Vůbec mě neposlouchali a doslova mě ignorovali. Pracovnice na mě spustila – že „já moc dobře vím, jak se to dělá“ a že to budeme příště řešit s policií… A ta žena je přitom paní z naší vesnice, zná mě i moji rodinu. Můj malý syn tomu zděšeně přihlížel, a to ani nevím, kdo z mých známých mohl být svědkem tak nechutné scény.

Zděšená a zdrcená jsem jim odevzdala lístek z automatu. Zacházeli s námi jako s nějakými zloději nebo jako bych patřila do party výrostků, kteří táhnou obchoďákem. Celý nešťastný příběh skončil tak, že ti pracovníci se laskavě podívali na záznam kamer znovu a zjistili, že ty nevratné lahve odevzdal úplně někdo jiný ještě před námi! Stroze se přišli omluvit a dát mi zpět lístek na odpočet vrácených lahví, avšak nepříjemný zážitek stále zůstává.

Tak fatální omyl slušného člověka opravdu zasáhne. Chování lidí a mezilidské vztahy jsou v dnešní době na špatné úrovni. Mohli mě přece pozvat stranou, bez přítomnosti mých dětí a okolních nakupujících, mohli mě nechat promluvit a celý nepříjemný incident by se vysvětlil. Takto byl jen kousek od toho, že jsem z obchodu vyšla neprávem obviněná z podvádění a ještě jsem za podvod jiného málem zaplatila ze svých peněz. A kdyby si mě v takovém případě dali na černou listinu (řekli, že příště to už bude se mnou řešit policie), tak by mi byla při příštím nakupování v patách ochranka, protože přišla ta zlodějka a podvodnice?

Myslím, že se to už nestane, protože tento obchod právě o jednu zákaznici přišel.
Marcela Novotná, Vojice