Momentálně mám na mysli například digitální televizi; v současné době jsou stále větší problémy s příjmem analogového vysílání, rozhodl jsem se tedy pro zřízení novinky – ejhle – dostanu zdarma základní nabídku digitálního vysílání k internetu, který již využívám několik let. Učiním objednávku, poštou pak obdržím nakonfigurovaný modem-settop box, SMS zprávou se dozvím, že mi byla zavedena služba digitální televize.

Ale ouha – přestal jít internet! Co se děje? Že by můj stávající modem u počítače byl spálen v důsledku včerejší bouře a výpadku elektřiny? Spekuluji, zkoumám, tuším však souvislost se zapojením nové služby, volám na poradenské linky, všude mne odkazují dál a dál, dopoledne provolám a to nejen na placené linky zdarma; dozvídám se rozporuplné rady, nakonec je jasno: měli jsme ještě starý internet, modem „starý“ už dva roky a od jiné firmy než provozovatele digitální TV (kdybych tenkrát býval tušil, pro co se za pár let rozhodnu, třeba bych koupil nyní požadovanou značku, ale tenkrát to byl výrobek špičkový vyhovující podmínkám připojení více domácích počítačů).

Takže co zbývá? Opět zákazníku – plať! Kup si nový moderní modem, protože vrátit službu je problematické. TV– box již pošta doručila, snažím se půldne o instalaci, propojit správně kabely, smlouva o TV již je podepsána, televize sice jde, ale internet ne. Kdybych při objednávce této služby tušil o vícenákladech… Měl jsem prý prodejce informovat, co doma mám přesně za zařízení, to oni přece nemůžou vědět. A že by se zeptali? To je asi nenapadlo, spoléhají na intuici zákazníků.

Takže jsem už pár dní bez internetu – ke mně ho sice dodávají, ale můj stávající modem už ho nepřijme, protože to prostě technicky nejde a nazpět návrat ke „starému“ internetu, co jsem měl, už nejde. Sice tomu moc nerozumím, ale zřejmě mi nezbude než opravdu přikoupit další přístroj – proboha to jich už u televize i počítače bude – a diví se mi někdo, že budu stále větší odpůrce čehokoliv nového?

Jakmile mi i pouhý domácí počítač nabídne aktualizaci jakéhokoliv programu – bráním se – ne ne, jen to ne. Rozhází mi to programy ostatní, které doposud bezproblémově šly, nejde spustit ICQ, Mozilla jde pomalu (zablokujte doplňky AVG, prý to pak půjde), Explorer nezvládá prohlížení stránek co ještě včera šly (je prý starý a už toho moc nezvládá), načítají se vám pomalu snímky (odinstalujte vyšší verzi Javy, ponechte starší, osvědčenou), a tak můžu pokračovat; asi jsem staromódní, ale vše staré je dobré…

Můžu i zavzpomínat na doby, kdy stačilo televizi připojit do zásuvky, anténní drát přichytit třeba jen na záclonu a šly oba dva programy, které v té době byly dosažitelné, a lidem v podstatě dostačovaly a vyhovovaly (možná toho bylo v TV víc než dnes, ale to je opět jen věc názoru, že)…

Tak pozor na inovace, nejste-li technicky zdatní a pak si s novinkami sami neporadíte. (alexindaa@seznam.cz)