Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má ještě úctu a respekt české řemeslo?

Jičínsko – Výrazným rysem řemesla, i uměleckého, je jejich národní specifičnost, v našem případě českost.

26.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Ta jistě charakterizuje výrobky nejmasovější – jako je typické české sklo, umělecké, lisované nebo ryté a broušené. Dekory na porcelánu, keramice, ale i textil a další obory – a ty vytvořily díla osobité kvality, takže se mluví o typickém českém řemeslném výrobku.

Práce v těchto oborech předpokládá některé specificky vyvinuté schopnosti, které se zdokonalovaly během staletí. Jde o vlohy zručnosti, přístupy a způsoby pojednání tvarů a dekorů. Je to osobitý vkus a estetický cit, který vzbuzuje zvláštní pozornost. V něm se umocnily bytostné síly země, přírody a práce našeho lidu či prostředí, pohled na život a chápání jeho hodnot.

Prakticky to znamená, že práce českých řemeslníků (a ne naplaveniny z Východu) má svébytný charakter, obsahovou náplň, ale i způsob zacházení s nářadím. Často vyzní tyto hodnoty jako jejich oslava, či viditelný symbol češství.

S tímto rysem vzbuzuje naše řemeslo zájem v celosvětovém měřítku. Proto se konečně mluví o českém řemeslníku, čímž se zdůrazňuje vysoká úroveň jeho dovednosti, ale i jeho základní vztah k práci a jejímu smyslu. Za příklad se dává jeho zaujetí dílem, mistrovství, zdatnost, smysl pro materiál, preciznost a virtuozita.

V tomto smyslu mají velký význam střední odborné a vysoké školy. Hrají významnou úlohu i při vztahu řemesla a výroby, propagace a jak by se měla tradice českého řemesla rozvíjet v nové poloze vyvolané dobou a jejími potřebami. Bohužel doba tomu moc nepřeje.

Mnozí mladí nechtějí pracovat, ale jen se protloukat. Měli by (oni však nechtějí) navštívit rukodělné dílny našich kovářů, truhlářů, sklářů, keramiků, ateliéry restaurátorů či renovátorů veteránů. Poznáte, že zlatý český ruce jsou pořád upracovaný, pracují s láskou a jsou žádaný, a to nejen u nás. A pak se může také dělat umění. Není přece umění bez řemesla. ⋌Petr Heber

26.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Volby 2017: Jedna z nejmenších obcí na Královéhradecku - Petrovičky mají pouze 36 voličů.
5

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Do bílské volební místnosti jsme museli utéct

Bílsko u Hořic - Do volební místnosti v obci jsme museli doslova utíkat. V patách nám byla početná rodinka nutrií, která sledovala volební situaci v blízkosti obecního úřadu. Když jsme chtěli zjistit k jaké politické partii se přiklání, rozeběhly se za námi.

Voličské peripetie. Neházejte lístky do kamen!

Nová Paka - Ve volebních okrscích v Nové Pace si členové a členky komisí volební účast pochvalují, obdobné ohlasy přicházejí také z Hořic.

Do stavské knihovny dorazila pětadevadesátiletá volička

Stav - Do miniaturní, leč útulné stavské knihovny přišla v sobotu po deváté hodině odvolit i nejstarší občanka obce, pětadevadesátiletá Růžena Glosová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení