Já jsem stávala vždycky v malém teplém chlévě a věděla jsem, co se sluší ráno, když hospodář otevřel chlév, jenž byl taky ordinací, když děti měly černý kašel - všechny jsme zabučely, hospodář nás za to oškrábal, podestlal a hodil kus čerstvého jetele. Hned přišla hospodyně se stoličkou a stříbrnou dížkou, sedla na stoličku a už cvrnkalo mléko do dížky. Z chléva se ozývalo -Tisíckráte pozdravujem Tebe - hůůj, stojíš – o Matičko Krista Ježíše, mrcho, nesekej tím vocasem, Ty jsi krása veškerého nebe, potvoro, já ti ten vocas přivážu, Tobě celá země koří se, zvedni tu hnátu, a tak jsme znali i Boží Matičku i to, dávat dobré mléko.

Dížka byla plná mléka, navrchu pěna a za dveřmi čekaly kočky, co měly mléko první. Děda seděl doma na stoličce u kamen, přikládal, mlel kafe na mlejnku, paňímáma přecedila mléko přes plátýnko a dala do kastrolu svařit, slila voňavé kafe, dolila svařeným mlékem a osladila. Děda si ukrojil hýpanec z domácího pecnu a nadrobil si do kafe - a byla spokojenost na všech stranách. Vlaštovičky měly ve chlévě plná křidýlka práce se svými písklaty v hnízdečku – nachytat jim mouchy, my jsme si spokojeně přežvykovaly, dávaly jsme svým hospodářům dobré mléko a oni nám pohlazení a zdravé krmení z čisté přírody.

Proto se my staré, české poctivé krávy distancujeme od toho takymléka, co ty supermarkety prodávají. Jako Nanynka. Celá šťastná před časem zjistila, že v jednom z nich prodávali krabici mléka o korunu levněji, nakoupila si forotu, ale zapomněla si přečíst—schválně těma malinkejma písmenkama napsaný—že po týdnu je z toho takymléka smradlavá, černá břečka, co se spíš podobala močůvce.

Mléku se tam pak vyhýbala jako čert kříži, ale naletěla ve druhém, kde bylo v PET lahvích s červenými víčky 3,5 % tuku. Ale zas si zapomněla všimnout těch skoro neviditelných číslíček, a oni tam schválně opomnělí upozornit, že za týden se 3,5 % takymléko promění v nechutnou, sraženou, bílou břečku.

Tak od toho se my, staré krávy, distancujeme a Nanynka s hlavou v dlaních zdvíhá tři prsty nahoru, že už bude kupovat jen mléko z automatů, které je trochu podobné tomu našemu, co na něm bylo na prst smetany.⋌ My, krávy Běla , Stračena a Hvězdička