V mžiku se v chatičce rozlévá příjemné teplo, my sedíme okolo kamen a hřejeme se. Fany vytáhne z ruksaku velké kulaté rádio, zastrčí do rozdvojky, pohne malou páčkou na rádiu, chvíli počká a zmačkne bílý knoflík. Za chvíli už začne tramtadatá tramtádá, a už se rozléhá hudba, předhánějí se heligonky - ty my máme nejradši.

Jak spustí heligonky, sedíme a posloucháme - já Pepina, Zuza, Běla a Luca, a ani se od něj nehnem. Máme červené sukně a červené mašle okolo krku a už známe Cikánku, Kolem Smíchova teče vodička - heligonky to řežou a my, když hrajou Holčičko má, než půjdeš spát, se chytnem packami a tancujem na zadních a jedna písnička jde za druhou a my tancujem polku, valčík. Doleva, doprava a naše Fany s námi.

Nejhezčí je ta, jak zpívají: padla facka, padla na sále - to taky Běla rozdává facky, ale my s ní pak přestanem tancovat a tancujem ve třech a pak když začnou --- Mařenka ještě nespala… vítám tě můj milý Pepíčku---slyšel jsem na tebe novinu-slyšel jsem kukačku kukati, že budeš Mařenko chovati? To není pravda! To je lež! -až půjdeš zpátky přes ten les, vyhledej kukačku v tom háji a vzkaž ji ode mne pozdravit-aby si v háji kukala, o mě se víc nestarala, že já jsem panenka poctivá a to vím nejlépe já sama. Když začnou Červenou sukýnku, Fany zpívá a tancuje a říká, že se dřív červené sukýnky nosily a byly moc krásné, vyšívané, nabírané a se širokými šandami.

A zas hrajou- víš, co jsem se našlapal do Břevnova, až z Vršovic- A na Palackým mostě vedou koleje a od podlahy to válí: hajej hajej hajej, náš táta byl frajer, frajer až na půdu, dělal nám ostudu, frajer až na pavlač, žižkovskej flákač---a tak kamna hřejou a tancujem při svíčkách, jen to sviští---kocouři poslouchají na půdě a když spustí - Při volence, když zahráli polku, neodolá Cipís, skočí vikýřem dovnitř, ukloní se, smekne klobouček před Bělou, a už spolu vymetají kouty…

Posloucháme, tancujeme, mňoukáme, a když za hodinu písničky skončí, čekají na nás venku černí a rezatí frajeři - nastaví nám packu, my se zavěsíme, procházíme se při měsíčku a zpíváme po kočičím, až Fany vstávají vlasy na hlavě. ⋌Anežka Vlčková