Danny je hrdina jeho románu Zabělci, objevuje se však i v jeho dalších knížkách, např. Prima sezóna, Tankový prapor.

O vztahu k Jičínsku řekl 26.9.1994, že byl jako školák na výletě v Prachovských skalách a po studiích na filozofické fakultě učil na Vyšší škole dívčí v Hořicích.

J. Škvorecký se poté začal živit jako redaktor, překladatel, spisovatel. Román Zabělci byl kritikou odsouzen, režim nepřijal jeho pohled na osvobození 1945, ani příběh z vojančení, další tvorba byla zakázána, a tak při přednáškách na amerických univerzitách se rozhodl, že s manželkou emigrují.

Z New Yorku místo do socialistické republiky odletěl do Kanady. I zde přednášel na univerzitě, psal, založil exilové nakladatelství 68 Publishers. Vydávali zde samizdatové knihy.

Josef Škvorecký patří k nejčtenějším prozaiků, Mirákl, Příběh inženýra lidských srdcí, příběhy s poručíkem Borůvkou, Hříchy pro pátera Knoxe, Zločin v šantánu, Zločin v dívčí škole se staly populárními: napětí, humor, lidskost a úcta k jazyku, to vše mu získává přízeň čtenářů.

A můžeme se těšit, že ke svému příběhu spisovatel, oslavující pětaosmdesátku ještě něco přidá.

I když zůstal za mořem, kam ho zahnala tehdejší politická situace, nepřestal Čechům pomáhat.

Miluju jeho zpracované Nápady čtenáře detektivek, obdivuju, jakým je znalcem a milovníkem jazzu, když je mi ouvej, listuju si v jeho humorné učebnici filmu Všichni ti bystří mladí mužové a ženy.

Když mně autor podepisoval knížku, na otázku, proč tolik píše, řekl lakonicky: Proto, že mě to baví, ne pro to, abych byl velkým spisovatelem. Hodně zdraví, pane. Miroslav Procházka, Pecka