Na Slovensku vyhrála strana Směr Roberta Fica. Společně s Hlasem Petera Pellegriniho a SNS Andreje Danka vytvoří vládu. Okamžitě se vyrojily obavy, že volné uskupení lidí, kteří kandidovali v barvách Slovenské národní strany, potáhne zemi našich východních sousedů do hnědého pekla. A bude nutit Fica dělat proruskou a protiunijní politiku.

V Polsku sice vyhrála Kaczyńského strana Právo a spravedlnost, ale ne tak, aby mohla vládnout, protože ultrapravicová Konfederace získala málo poslanců. Do premiérského křesla s největší pravděpodobností usedne vzorový Evropan Donald Tusk.

Luboš Palata
Vítězem polských voleb jsou ti, co volili. Demokracie žije

Ihned se začalo spekulovat, že prezident Duda mu bude pod taktovkou šéfa PiS házet klacky pod nohy, vetovat zákony a brzdit jeho plány na modernizaci Polska. Nikoli v ekonomickém, ale kulturně politickém smyslu. Analytici totiž připomínali, že za dvě volební období PiS nejenom srostla s katolickou církví a zatáhla zemi do středověku ve vztahu k ženám a jejich právu na potrat, ale zároveň obsadila svými lidmi vedoucí funkce v důležitých institucích, převzala pod svou kuratelu veřejnoprávní média a personálně ovlivnila justici.

Nebude lehké dát to do pořádku. Při sledování plamenných projevů během úterní sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy mě proto napadlo, jak úžasnou zemí je Česko.

Politici z vládního a opozičního tábora si vyčítají kdeco, ale vše se děje v přípustných mezích. Po volbách v roce 2021 Andrej Babiš okamžitě uznal porážku a odevzdal klíče Fialovi a jeho ministrům, ačkoliv mu prezident Zeman slíbil, že ho udrží u moci třeba rok. Média v ČR jsou svobodná a nezávislá na jakékoli vládní garnituře. Totéž platí o soudcích a žalobcích. Církev se do politiky prakticky nemíchá a nemá na chod státu žádný vliv.

Martin Komárek
Izrael kontra Hamás: Obrana, odplata, nebo pomsta

Kulturní války se v tuzemsku nevedou, neboť spor o Istanbulskou úmluvu zajímá asi jedno promile obyvatelstva. A není tu žádná relevantní politická síla, která by zpochybňovala členství v EU a NATO.

Jakkoli Babiš říká, že Fialova vláda je katastrofa, a premiér označuje éru pod vedením ANO za ostudnou, jsme poklidnou středoevropskou zemí se slušnými vyhlídkami.