Pro některé účastníky to byl úplně první závod v životě, v hojném počtu však přijeli i ostřílení borci. Celkem se na start postavilo a do cíle doběhlo 102 běžců. Nárůst počtu účastníků byl patrný zejména v hlavním běhu na 10 km; 49 běžců představovalo téměř dvojnásobek ve srovnání s loňskou účastí.

Dopolední závody zahájila ředitelka Vlastivědného muzea v Železnici Nataša Kalousková. Tratě dětských běhů vedly po fotbalovém hřišti za sokolovnou, pro kategorie starších dětí i přilehlým parkem. Souboj těch nejmenších, batolat (ročník 2010) na 25 m vyhrál Jáchym Ticháček z Jičína v traťovém rekordu, jako první batole se v Železnici dostal pod minutu (59,3 vteřiny). Běh dvouletých dětí na 50 m vyhrál Dan Neděla ze Železnice. Nejvíce dětí odstartovalo v běhu tříletých až čtyřletých na 100 m. Mezi 14 malými běžci byl nejrychlejší Jakub Ticháček z Jičína v traťovém rekordu. Traťový rekord padl i v posledním závodu předškolních dětí na 150 m, zvítězil Ondřej Cogan z Nové Paky.

Nově zařazený štafetový závod si zkusilo 14 dvoučlenných štafet. První úsek běželo dítko předškolní, do čtyř let 50 m, starší předškoláci 80 m, a druhý úsek, 350 m, běžel dospělák nebo školák. Zvítězila štafeta z Doubravice ve složení Šilhánová Anna a Šilhán Martin.

Běh na 300 m vyhrál mezi kluky v traťovém rekordu Filip Kout z Lázní Bělohradu, mezi holkami doběhla první Michaela Durdová z Prahy a vyrovnala traťový rekord. V dalších bězích na 430 m vyhráli Vojtěch Šimeček z Prahy a Helena Strouhalová z Vesce, resp. Mírové pod Kozákovem, v běhu na 800 m Zuzana Šimečková z Prahy.

Jedním z nejsledovanějších běhů byl lidový běh na 800 m. Někteří z 18 účastníků pojali tento závod se vší vážností a k vidění tak byl od počátku až do konce strhující souboj o přední příčky. První doběhl Michal Šťastný ze Železnice. Na většině účastníků byla však patrná radost z pohybu při nádherném počasí; 28 účastníků využilo možnosti a startovalo ve dvou různých bězích, Enrico Fiala starší z Prahy využil možností maximálně a startoval ve třech bězích (štafeta, lidový běh a desítka).

Během dopoledne si účastníci vyzkoušeli Žabí hry – zábavné hry týkající se obojživelníků a plazů a jejich života (např. jak různě skáčou různé druhy žab). Akce proběhla v rámci projektu OPAL (Obojživelníci, plazi a lidé), vytvořeného za finanční podpory SFŽP a MŽP.

Hlavní běh, silniční desítka, nese podtitul otevřené mistrovství města Železnice v běhu silničním. Starosta města Jiří Kazda nejdříve zahájil 3. ročník odpoledního běhu, poté závod odstartoval, pak usedl na kolo, aby se ujal role předjezdce, v cíli se chopil mikrofonu a vítal dobíhající, dekoroval vítěze a nakonec dostali všichni účastníci z rukou pana starosty pamětní listy. Na běžce čekala 10 km dlouhá nelehká trať se zvlněným profilem, která vedla přes Doubravici, Cidlinu a Zámezí zpět do Železnice na náměstí Svobody, a ke konci krátké, ale strmé stoupání v kopci zvaném Kostelák.

Již po jednom kilometru na konci Železnice se na čele vytvořila dvojice Martin Berka (Lhota, Kozákov) a Jiří Čivrný ze Semil (startující za SK Nové Město nad Metují). Po pěti kilometrech byl v čele Martin Berka s minimálním náskokem. Dvojice běžela spolu i v Kosteláku, asi 200 m před cílem nastoupil Jiří Čivrný a rozhodl tak závod pro sebe. Ustanovil nový traťový rekord, rovných 33 minut. Martin Berka doběhl v čase 33:09, třetí byl v cíli v čase 35:04 Lubomír Pokorný z Jičína (startující za Kerteam). První ženou v cíli byla Blanka Paulů z Vrchlabí, vylepšila svůj loňský traťový rekord téměř o minutu na 40:35. V kategorii žen do 44 let zvítězila Dagmar Kynčlová z Jilemnice v čase 41:06 (traťový rekord kategorie), mezi muži v kategorii 60 let a starší zvítězil Stanislav Groh z Vrchlabí (48:30).

Speciální cenu, skokan roku, za nejvýraznější zlepšení osobního traťového času oproti loňsku získal Jan Rebec z Prahy, který se zlepšil o 5 minut a 25 vteřin (loni 52:30, letos 47:05). Těsný souboj na dálku se odehrál o cenu za nejvyšší hybnost (vykonané úsilí). Nový „traťový rekord“ 363,6364 vytvořil absolutní vítěz Jiří Čivrný. Až z druhé poloviny pořadí časů útočil Martin Šandera. Při hodnotě 362,1842 rozdíl představovaly vteřiny či dekagramy. Mezi ženami tuto speciální cenu získala Blanka Paulů. Speciální cenu za zřetelehodný počin udělili pořadatelé Haně Tomincové ze Železnice za absolvování lidového běhu po celou dobu s úsměvem na tváři. Bylo tak zohledněno dodržení jednoho z bodů morálního kodexu BONBONu (Běžecký oddíl neambiciózních běžců). Železňák – Cidliňák se řadí mezi pohárové závody BONBONu. Členové oddílu sbírají body za účast v pohárových závodech. Všichni účastníci získali nové zážitky a zaběhali si v nádherném prostředí města Železnice a okolí.

Poděkování patří všem pořadatelům a organizacím, které poskytly zázemí či příspěvky na ceny: město Železnice, Muzejní spolek pro Železnici a okolí, Sokol Železnice ČOS, TJ Sokol Železnice a Muzeum přírody Český ráj. Na shledanou v Železnici při čtvrtém ročníku závodu Železňák – Cidliňák, který bude rovněž prvního května, a ještě dříve při třetím ročníku Železnického krosu, který se uskuteční 28. října 2011.⋌Martin Šandera