Hodně se za tu dobu změnilo. Jako nováčci měli Češi ze svého spojenectví s Unií spoustu výhod i nevýhod. Od našich evropských spolubydlících jsme zatím víc dostávali, než dávali. Díky unijní příslušnosti můžou Češi v Británii, Francii či v Německu pracovat.

Ve východních Čechách například zmizely kolony kamionů na hraničních přechodech, opravily se silnice v Orlických horách či Krkonoších, čistily se řeky. Do Evropy to máme daleko blíž.

Východočeský Deník na svých stránkách v pravidelných rubrikách během března a dubna ukazoval, jak se změnil během posledních deseti  let náš region: v Krkonoších farmaří Holanďané, děti na středních školách v Hradci či v Pardubicích učí jazyky Angličané či Němci, kteří tu s námi spokojeně žijí, v továrnách pracují vedle starousedlíků Francouzi. Otevřely se hraniční přechody.

Tomáš Mádle, Markéta Popelářová, Gabriela Pešková a Radka Průšová jsou středoškoláci z Hradce, z Nové Paky, Ústí nad Orlicí a Svitav. V krajském kole literární soutěže Naše Evropa, jejímž tématem bylo právě členství Česka v Evropské unii, byly jejich práce nejlepší: dokázali porazit šedesát svých vrstevníků. V anketě stručně popisují svůj pohled na Unii.

Tomáš Mádle, 18 let
SOŠ a SOU Vocelova provoz a ekonomika dopravy, Hradec Králové
Jsem rád, že z Evropské unie do ČR plynuly dotace a zavedl se schengenský prostor.  Co bych chtěl, aby se  zlepšilo? Aby Evropská unie zpřísnila požadavky na školství a zdravotnictví.

Markéta Popelářová, 17 let
Gymnázium Ústí n. O.
Je pro mě těžké hodnotit. V době vstupu do Unie jsem byla žačkou první třídy. Co přinesl, to nám lépe ukáže až čas. Pokud  zásahy EU nebudou poškozovat jedinečnost členských zemí, mohla by ji čekat slibná budoucnost.

Gabriela Pešková, 18 let
Gymnázium a SŠOP 
Nová Paka
Myslím si, že je dobře, že se naše republika připojila k Evropské unii. Máme volnější pohyb po Evropě. Ale zároveň naše zemědělství bylo samostatné a teď je součástí velkých organizací a tím strádá.

Radka Průšová, 17 let
OA a VOŠE Svitavy
Volnější pohyb nám umožňuje cestování. Můžeme se prosadit ve světě, cestovat za vzděláním. Také naše vymahatelná práva mají mírnější a spravedlivější možnosti ve vykonání trestu, který je podložený spravedlivým soudem.