deník.cz Chci zprávy do e-mailu
Chci předplatné
ZMĚNIT REGION

Radek Halva

Sportovní redaktor

Po absolvování Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli a ročním „přídavku“ na jazykové škole jsem si kladl otázku, jestli mám jít studovat na vysokou školu a proč vlastně. A protože jsem nenašel kladnou odpověď a protože jsem v tehdejších Hradeckých novinách našel inzerát hledající redaktory do vznikající regionální redakce ve Svitavách, řekl jsem si: „Proč ne“. Nikdy by mě nenapadlo, že u toho vydržím nejméně další dvě dekády, nicméně bylo mi řečeno: „Skoč a plav“. Tak jsem plaval...

Sportovním redaktorem Svitavského deníku jsem se stal v létě roku 2000, tj. lze říci, že letos „slavím“ kulaté výročí. Dne 4. září 2020 to je přesně dvacet let od chvíle, kdy světlo světa spatřilo první číslo Svitavského deníku (tehdy ještě Novin Svitavska) včetně sportovní stránky. Byl jsem tehdy „u toho“ a jsem „u toho“ stále, byť porovnávat tak vzdálenou minulost a současnost dost dobře nelze. Okresních sportovních stran bylo od té doby skoro 6500, tím se snad pochlubit lze.

Potkal jsem se s lidmi, se kterými bych se jinak těžko potkal, zúčastnil jsem se akcí, kterých bych se jinak těžko zúčastnil, viděl jsem na vlastní oči závody, utkání a soutěže, které bych jinak na vlastní oči neviděl. A že je to „jen“ na okresní a regionální úrovni? Tím více je podle mého názoru potřeba, aby se o práci desítek a stovek nadšenců, kteří dělají pro sportování ve svých městech a vesnicích první poslední, v drtivě většině bez nároku na jakoukoli odměnu, alespoň touto formou vědělo.

Někdy je otázka, zda to někoho může v neděli večer při horečné uzávěrce fotbalových výsledků bavit… Ale vážně. Bez toho, aby člověka sport a především ten regionální bavil, bych na svém místě těch dvacet let nemohl vydržet. Jednoduchou větou shrnuto: „Pořád se něco děje“. Pokud se tedy nezačne dít to, co letos na jaře, kdy se nedělo téměř nic. Což se snad nebude opakovat.

Dá-li se říci, že koníček je prací, tak sport ve všech podobách v mém případě určitě ano. Hlavně pasivně, aktivně jsme ale na tomto poli žádnou slávu nevydobyl, běh nebo cyklistika pouze rekreačně. Od roku 1998 působím jako rozhodčí ve fotbalových soutěžích, dříve kraje, dnes okresu. Fotbalu se snažím pomoci jako funkcionář v litomyšlském klubu a na okresním fotbalovém svaze. Mimo sport mě vždycky zajímala historie, zejména dějiny 20. století u nás i ve světě.

< Předchozí
1 z 5
Další >

Nejnovější články redaktora:

Napište zprávu redaktorovi:

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas se Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

Seznamte se s šéfredaktory Deníků východních Čech:

Prozkoumejte jiný region ČR: