Předchozí
1 z 5
Další

Česko – USA 2:3 SN (5. května 2004)

Smutek českých hokejistů po čtvrtfinálové porážce s týmem USA na domácím mistrovství světa v roce 2004Smutek českých hokejistů po čtvrtfinálové porážce s týmem USA na domácím mistrovství světa v roce 2004Zdroj: Profimedia

Měl to být turnaj loučení zlaté generace a návrat k tradici slavných vítězství domácího mužstva. Dnes již legendární věta vystřižená z dokumentu mapujícího výjimečný světový šampionát v roce 2004, který hostilo samotné srdce hokejové Evropy. Do něho vstupovali čeští hokejisté s jasnými medailovými ambicemi, tehdejší lodivod střídačky Slavomír Lener měl k dispozici kompletní arzenál hvězdných nábojů včetně slavné 68. Až do čtvrtfinále také národní tým neztratil jediný bod. Například Kanaďany, kteří se posléze stali mistry světa, rozmetal domácí výběr šesti brankami. 

Jenže pak přišlo ono osudné čtvrtfinále a s ním velice smutný souboj se Spojenými státy, který je dodnes připomínán jako šok a nepochopitelný zkrat rozjeté posádky. Češi po přesných trefách Škouly s Jágrem dokonce vedli už o dvě branky, slibné vedení ovšem neudrželi.

Vyhrocený duel nakonec dospěl až do samostatných nájezdů, kde vyprodaná tehdy ještě Sazka Aréna viděla totální zmar domácích střelců a naopak jediný úspěšný pokus z hole Američana Andyho Roache. Konec. A medailový sen se tehdy definitivně rozplynul.

Zdroj: Youtube

Česko – USA 3:2 SN (12. května 2005)

Čeští hokejisté dotáhli své tažení Vídní až ke zlatým medailím.Čeští hokejisté dotáhli své tažení Vídní až ke zlatým medailímZdroj: Profimedia

Revanš, který se zapsal do historie světových šampionátů naprosto nesmazatelným písmem. Národní tým pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky prožil ve Vídni další veleúspěšnou základní skupinu, posléze ovládl i osmifinálovou část turnaje a do bojů o medaile tak vstupoval stejně jako před rokem z nejlepší možné pozice. A když se dávalo do kupy složení čtvrtfinálových dvojic, hokejové božstvo jako by si snad přálo další peprné pokračování rozepsaného příběhu z Prahy. 

Do cesty se českým hokejistům postavil opět americký výběr, posílený navíc vzpomínkami na rok staré vyloupení libeňské novostavby. A průběh duelu o postup do semifinále byl chvílemi skutečně až podezřelý. Opět totiž jeden celek vedl o dvě branky a soupeř následně dokázal vyrovnat. Ve Vídni se však role otočily a byl to národní tým, kdo dohnal ztrátu a dotlačil klíčové klání turnaje až do samostatných nájezdů. České fanoušky rozjásal střelec Martin Ručinský a když následně Vokoun vychytal v souboji „do roka a do týdne“ Roache, sladká pomsta byla na světě.

Zdroj: Youtube

Česko – USA 4:0 (11. května 2011)

Radost Jaromíra Jágra z hattricku proti USA na mistrovství světa v Bratislavě 2011.Radost Jaromíra Jágra z hattricku proti USA na mistrovství světa v Bratislavě 2011Zdroj: Profimedia

V Bratislavě jako doma. Tisíce fanoušků v ochozech, skvěle zvládnutá základní část mistrovství, kterou svěřenci kouče Aloise Hadamczika vyšperkovali vítězstvím nad provokujícím Ruskem i v následném bratrovražedném souboji se Slováky, a k tomu zasloužená místenka do čtvrtfinále, za níž by paní učitelka na základní škole udělila bez debat jedničku s hvězdičkou. Rozjezd jako z učebnice. Tehdy zaujal zejména neúnavný Jaromír Jágr, který před nejdůležitějším dnem turnaje „relaxoval“ o samotě na ledě opuštěné arény za přítomnosti Bible na střídačce. 

Tento neobyčejný rituál se však stal pro sebevědomé Američany velice brzy hotovou noční můrou. Legendární útočník s číslem 68 v ten podvečer prožil zřejmě nejvydařenější utkání v reprezentační kariéře, zámořské hvězdičky skolil jedinečným hattrickem v dresu národního týmu a za přispění svého dvorního nahrávače Tomáše Plekance se skvělým Ondřejem Pavelcem v bráně dotáhl české hokejisty k vytouženému postupu do semifinále.

Pro Spojené státy to tehdy byla již třetí porážka z posledních čtyř vzájemných setkání na velkých akcích.

Zdroj: Youtube

Česko – USA 0:3 (17. května 2015)

Bronz na světovém šampionátu v Praze před osmi lety vybojovali Američané.Bronz na světovém šampionátu v Praze před osmi lety vybojovali AmeričanéZdroj: Profimedia

I další domácí šampionát se pro české hokejisty vyvíjel poměrně slibně. Po jedenácti letech se vrátil do O2 areny pamětník zpackaného čtvrtfinále s USA Jaromír Jágr, který nechtěl o další porážce před branami semifinále ani slyšet. Tentokrát se do cesty postavili Finové, s nimiž národní tým svedl neuvěřitelnou bitvu až do posledních vteřin. O vítězství domácího celku tehdy rozhodl jediný moment. A kdo jiný u toho mohl hrát ústřední roli než právě borec pyšnící se na svých zádech číslem 68. Vzápětí ovšem přišla tvrdá facka od Kanady, která poslala český tým do boje o bronz. 

A úplně poprvé v historii si to národní tým rozdal s Američany právě v přímé konfrontaci o třetí nejcennější kov. Svěřence trenéra Růžičky trápila s příchodem závěru turnaje především koncovka, což se zároveň ukázalo jako alfa omega neúspěchu rovněž v bitvě se zámořskou velmocí. Zodpovědně bránící Spojené státy si v průběhu čtyřiceti minut vytvořily pohodlný tříbrankový náskok, který už se vehementně bojujícím Čechům nepodařilo dohnat. A malá zajímavost směrem ke čtvrtečnímu duelu v Tampere. Dvěma body se tehdy blýskl útočník Nick Bonino, účastník i letošního MS.

Zdroj: Youtube

Česko – USA 8:4 (29. května 2022)

Radost českých hokejistů Davida Pastrňáka, Davida Krejčího a Tomáše Hertla na loňském MS v Tampere.Radost českých hokejistů Davida Pastrňáka, Davida Krejčího a Tomáše Hertla na loňském MS v TampereZdroj: Profimedia

Za tímto památným utkáním nemusí hokejový fanoušek kráčet příliš daleko. Za pár dní to bude přesně rok od úspěšné mise českých barev v Tampere, kde bylo prolomeno dlouhé jedenáctileté čekání na medaili. Průběh šampionátu přitom nevypadal vůbec růžově, po historické porážce s Rakouskem už navíc řada příznivců viděla národní tým zpátky na letišti v Praze.

Jalonenův sbor ovšem nakoplo dobře zvládnuté čtvrtfinále s Německem, po němž byl vytoužený kov i navzdory následnému výprasku od Javorových listů doslova nadosah. 

K tomu zbýval poslední krok: porazit již tradičního zámořského soka ve velkých bitvách. Utkání o bronz však odstartoval český tým bídně, když po první třetině prohrával už 1:3. Jenže pak přišlo něco, čemu se v hokejové hantýrce přezdívá „Pasta show“. V překladu situace, kdy kanonýr David Pastrňák přepne na vyšší rychlostní stupeň a na ledě se začínají dít velké věci. Češi tak v závěrečné třetině předvedli úžasný obrat na konečných 8:4, který řídil hattrickem právě hvězdný forvard s 88 na zádech. Tento duel navíc pamatuje hned několik členů současného kádru.

Zdroj: Youtube