VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JIČÍN

Historické město Jičín má 17 tisíc obyvatel a je správním, kulturně historickým a turistickým centrem oblasti. V jeho bezprostřední blízkosti lze nalézt čtyři zcela odlišné typy krajiny: podhůří, pásmo vyvřelin, pískovcové skalní město i roviny Polabí. Nejnavštěvovanější památkou v okolí jsou Prachovské skály, brána ke vstupu do překrásné části Čech nazývané Český ráj. Malebná krajina byla osídlena již v pravěku. Město bylo založeno na přelomu 13.a 14. století.
Velkého rozmachu dosáhl Jičín během panování Albrechta z Valdštejna, který ho v první polovině 17. století chtěl přeměnit za pomoci významných italských architektů na své sídelní město. Čtyřřadé lipové stromořadí spojuje město s krásnou barokní loggií, dominantní Valdická brána tvoří s kostelem sv. Jakuba Většího, zámkem a gotickým kostelem sv. Ignáce z Loyoly typickou siluetu města. Zdroj: www.jicin.cz

Ochutnejte pravé delikatesy

Jičín - V Zámeckém parku se v sobotu od 10 do 21 hodin koná již 4. ročník Jičínského Food Festivalu.

Seznamte se s polským uměním a ochutnejte tradiční dobroty

Jičín - V sobotu 23. června se na Žižkově náměstí koná polský den.

Přeložka kolem Jičína vybírá dodavatele

Jičín/ Hradec Králové - Na krajském úřadě otevírali obálky s nabídkami na stavbu silnice II/286 Jičín, Robousy - Valdice. Předpokládaná cena stavebních prací podle projektové dokumentace je téměř 172 milionů bez DPH. Stavba má být zahájena 10. září. Předpokládaný termín dokončení díla je nejpozději do 21. listopadu 2021.

V Jičíně vyroste na jeden den obří skluzavka

Jičín - Firma Profesmedia s.r.o., oslovila město s možností provozu obří vodní skluzavky v jedné z jičínských ulic.

28. ročník festivalu Jičín - město pohádky bude pod záštitou skladatele

Jičín - Pohádkové čarobejlí z Krkonoš a Podkrkonoší - 28. ročník festivalu Jičín - město pohádky se uskuteční ve dnech 12. až 16. září.

Školáci byli na návštěvě v redakci Jičínského deníku

Jičín – Žáci osmé a deváté třídy ze železnické základní školy zavítali v rámci projektu mediální výchovy do redakce Jičínského deníku. 

Dodavatel plynu pro Jičín se nemění

Jičín – Zemní plyn pro město a jeho příspěvkové organizace bude opět dodávat firma E.ON Energie a.s., tedy stejně jako v letech 2014 až 2018.

Jičín rozděloval peníze

Jičín – Radnice každým rokem uděluje granty jičínským subjektům na aktivity, které se týkají kultury, cestovního ruchu, sportu a sociálních služeb. Žádosti nejprve posuzují příslušné komise, poté radní. Pokud žádosti přesahují 50 tisíc korun, jsou posuzovány zastupitelstvem.

Memoriál Joki Uema 2018

Jičín - Nedělní den patřil turnaji v karate kata pro děti i dospělé, ktery se těší již šestileté tradici. Účastnilo se jej přes sto sportovců od 6 do 60 let rozdělených do osmi věkových kategorií.

Jičín bude hostit historická sídla

Jičín – Město bude v roce 2019 hostit celostátní konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Jičín otevřel biograf snů

Jičín – Biograf snů, tak bychom mohli nazvat zrekonstruovaný Biograf Český ráj. Jedno z nejnavštěvovanějších jednosálových kin v republice. Jeho provozní Michal Miškovský tvrdí, že Jičín má po rekonstrukci nejkrásnější a nejmodernější biograf v Čechách.

Jičín má biograf snů. Provoz startuje filmem Hastrman

Jičín - Pohádkové město není pohádkové jen kvůli zářijovému pohádkovém festivalu, ale i díky pohádkovému biografu, který se v pátek otevře veřejnosti. 

Za zábavou a kulturou do Jičína. Prodloužené víkendy začínají

Jičín – Od pátku 15. června až do 3. září se v Jičíně budou konat již sedmé Prodloužené víkendy. Program je připraven vždy od pátku až do pondělí.

Krev pomáhá zachraňovat už ve vrtulníku

Jičín - Krevní transfuze jsou obvykle pacientům podávány na plně vybavených operačních sálech při komplikovaných chirurgických zákrocích a často tehdy, když je pacient ohrožen na životě. Záchranáři v hradeckém kraji jako první v republice podávají krevní transfuzi ve vzduchu.

Šlápla prudce na brzdu, dostala smyk a skončila v protijedoucím kamionu

Jičín - Leknutí a prudké brzdění jsou zřejmě příčinou pondělní bouračky, která se stala krátce po poledni na tříproudové silnici I. třídy číslo 16 v Sobotce – Šalandě. Střet kamionu s osobním autem skončil naštěstí pouze jedním zraněním.

Měli přes jeden a půl promile, přesto řídili

Jičín - Opilců za volantem neubývá. Spíš naopak. Potvrzením jsou další dva opilí muži, které policie přistihla v pondělí při řízení auta. Oba nadýchali přes jeden a půl promile.

Zloděj odjel na dámském horském jízdním kole

Jičín - V přesně nezjištěné době od úterý 5. června do sobotního podvečera vnikl neznámý chmaták do jednoho z domů v Ruské ulici.

OBRAZEM: Motocyklová cena města Jičína

Jičín - Tradiční motocyklový závod se jel v Jičíně. Jako vždy se na startu objevilo spoustu historických motocyklů a nechyběli ani moderní stroje a mezi diváky velmi populární třída SIDE. O jeden z nejprestižnějších vavřínů se jelo v třídě Sportproduction 125. Tam startovala zajímavá jména. Kvalifikaci dokázal vyhrát druhý muž hořických zatáček Lukáš Fikker. Druhý skončil Michal Vecko. Jenže Fikker měl v boji o stupně vítězů technické problémy a z vítězství se tak radoval právě Vecko.

Jičín uzavřel smlouvu na koupi kasáren

Jičín - Předběžnou smlouvu mezi městem Jičín a firmou SeneCura s.r.o. (dříve Senior holding s.r.o.) podepsali v pondělí na jičínské radnici zástupci města a budoucího investora, který od města odkoupí budovy kasáren za 11, 6 milionů korun. 

Letošní rok bude pro jičínskou nemocnici stavební

Jičín – Budově někdejší interny, která je od roku 2012 nevyužitá, zvoní hrana. Po středeční schůzce v Oblastní nemocnici Jičín se lékaři, zástupci kraje a vedení špitálu shodli, že rekonstrukci bývalého pavilonu interny nelze odkládat.

V Jičíně se jedou tradiční motocyklové závody

Jičín - O víkendu se jede v Jičíně tradiční motocyklový závod Velká cena města Jičína.

Hudebně kulturní festival Propadák jde do čtvrtého kola

Jičín - 9. června se v rokli na jičínském kopci Čeřovka odehraje čtvrtý ročník hudebně-kulturního festivalu Propadák. Malebný areál pod rozhlednou Milohlídkou nabídne dvě hudební scény, přednášky, umělecké expozice a performance. Hlavním lákadlem je známá skupina minus123minut.

Milion chvilek pro demokracii v Jičíně

Jičín - Když tloukla v úterý na Valdické bráně 6. hodina, napočítal jsem v 65 lidi. Pak zafoukal vítr a shodil promítací plátno. Šli jsme s Jirkou hledat kámen, abychom stojan zatížili. To lidi ještě přicházeli a podle odborného odhadu zjistil jsem 120 až 150 účastníků shromáždění Milion chvilek pro demokracii.

Víkendové závody v orientačním běhu nepostrádaly náročnost

Jičín - Dva závody v orientačním běhu připravil oddíl KOB Dobruška v Novém Hrádku. Dopoledne se závod ve sprintu započítával do Východočeského poháru a odstartovalo do něj téměř osm set závodníků. Odpoledne se tamtém běželo oblastní mistrovství štafet.

OBRAZEM: Veteránem Českým rájem

Jičín /FOTO/ - Setkání milovníků starých automobilů a motocyklů do roku výroby 1945 se opět uskutečnilo v Jičíně.

Novinka: Od 1. července pro řidičák kamkoliv!

Jičín - Stalo se vám někdy, že jste žádali o průkaz, o několik hodin dříve jste se nechali vyfotit a snímky jste položili někam na stůl, a když jste přistoupili k přepážce, zjistili jste, že jsou skutečně stále někde na stole, a nikoli v peněžence, jak jste mylně ve chvatu každodenního zmatku předpokládali? Taková situace už nenastane. Od 1. července se změní služby týkající se řidičského oprávnění a příbuzných agend.

V Jičíně se odehraje Český pohár v hokejbale

Jičín - Starosta města Jan Malý převezme záštitu nad Českým pohárem mužů v hokejbale 2018. Jičín zároveň Českomoravskému svazu hokejbalu poskytne dotaci ve výši 30 tisíc korun.

Stále více dětí má odklad školní docházky

Jičín – K zápisům do 1. ročníků základních škol pro školní rok 2018/2019 přišlo v Jičíně 296 dětí.

V areálu špitálu postaví lékárnu

Jičín – Chystaná oprava nevyhovující vrátnice zdejší nemocnice včetně výstavby nové lékárny dostala zelenou. Konečně se našly peníze na stavbu a kraj už vyhlásil soutěž na dodavatele zakázky.

Motorkář pod vlivem alkoholu se pokusil o únik. Skončil v plotě

Jičín - Opilý motorkář chtěl ujet policii, při tom ale havaroval a zranil svého spolujezdce. Za jeho riskantní jízdu v opilosti mu nyní hrozí až tři roky vězení.

Spatřil policisty, prudce se otočil a začal ujíždět. Řítil se stopadesátkou

Jičín /VIDEO/ - Nepil, nefetoval, přesto se "lekl" policejní hlídky a začal před ní zběsile ujíždět.

Dům na míru se začne šít na podzim

Jičín – Prosklená budova bývalého OV KSČM a poté VZP na autobusovém nádraží se díky evropské dotaci změní v moderní polyfunkční centrum. Dům na míru se začne šít na podzim. Jičín za jeho modernizaci zaplatí více jak 50 milionů korun.

Střecha na radnici potřebuje opravu. Kdy začnou práce?

Jičín – Radnice nechá zpracovat projektovou dokumentaci na opravu chátrající střechy městského úřadu na Žižkově náměstí. Stát by měla 395 tisíc korun bez DPH.

Restaurace bez kouře a štamgastů

Jičín – Lokál plný kouře i štamgastů. To jičínská suterénní hospoda Batalion pamatuje ještě před přijetím protikuřáckého zákona. Nyní uplyne rok od jeho zavedení a na omezování si stěžují kuřáci i samotní provozovatelé.

Běžela se pětka, desítka a půlmaratón

Jičín - V sobotu bylo na Novém Městě jičínském živo. Až moc. 

Vloupání do garáže: Provinilec si odnesl disky kol

Jičín - V přesně nezjištěné době ze středy na čtvrtek měl neznámý chmaták s použitím násilí vniknout a krást v tamní garáži.

Třešně zrají, některé už ale zničily kroupy

Jičín - Teplý duben a květen urychlily sklizeň prvního ovoce. Na zahradách se už červenají lahodné jahody a kosáci i špačkové se zadarmo stravují na červenajících třešních.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Jičínsko - Dnes vás seznámíme s dalšími miminky narozenými v jičínské porodnici.

Centrální pavilon září novotou

Hořice – Třetí etapa oprav historických převlékáren a zázemí na koupališti Dachova je nyní zaměřena na renovaci středového pavilonu.

V sobotu bude sokolský slet v Jičíně

Jičín - Sokolská župa Jičínska-Bergerova pořádá v sobotu župní sokolský slet.

Jičín má krásnou zeleň, ale je jí málo

Jičín – Lipová alej, zámecký park, Libosad, vrch Čeřovka, ale také Fialka, zelené ostrůvky na mapě Jičína. Místa, kam se chodíme vyvětrat, vyčistit si hlavu, odpočinout očím. Jak ale ukazuje průzkum, podíl zelených ploch na území města je pouhých dvacet procent. Republikový průměr přitom činí 49 procent.

Náročné Valdštejnské slavnosti

Jičín - To se nedá zvládnout, absolvovat celé Valdštejnské slavnosti a náležitě vychutnat, prožít, zažít. Jen pár proChorovo poznámek:

Eliška Balzerová pobaví publikum

Jičín - Hru Můj báječný rozvod si nenechte ujít ve středu od 18 hodin v Masarykově divadle.

Valdštejnské slavnosti s hodokvasem

Jičín /FOTO/ - Třídenní Valdštejnské slavnosti v Jičíně nabídly pestrou škálu vystoupení, kulturních pořadů, zajímavých dílen i setkání.

OBRAZEM: Jičínská Benátská noc

Jičín - Součástí třídenních Valdštejnských slavností byla i sobotní Benátská noc, která se odehrála v zámeckém parku. 

OBRAZEM: Zvířecí hodokvas ve Valdštejnské lodžii

Jičín - Tečka za Valdštejnskými slavnostmi se uskutečnila v lodžii.

První jičínská Slam Poetry exhibice

Jičín - V pátek 25. května od 19 hodin se ve středisku volného času K-Klub uskuteční historicky první jičínská Slam Poetry exhibice pro širší veřejnost.

OBRAZEM: Vévoda Valdštejn v Jičíně

Jičín - Ještě v neděli pokračují Valdštejnské slavnosti v Jičíně.

Adventní městečko v Jičíně nepostaví

Jičín - Ačkoliv se blíží léto, Jičín už nyní řeší adventní období. Letos si předvánoční čas nebude připomínat neúspěšným projektem Adventního městečka.

OBRAZEM: Otevírání lomnického nebe

Lomnice nad Popelkou /FOTO/ - Otevírání lomnického nebe zavřely bouřkové mraky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT