VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JIČÍN

Historické město Jičín má 17 tisíc obyvatel a je správním, kulturně historickým a turistickým centrem oblasti. V jeho bezprostřední blízkosti lze nalézt čtyři zcela odlišné typy krajiny: podhůří, pásmo vyvřelin, pískovcové skalní město i roviny Polabí. Nejnavštěvovanější památkou v okolí jsou Prachovské skály, brána ke vstupu do překrásné části Čech nazývané Český ráj. Malebná krajina byla osídlena již v pravěku. Město bylo založeno na přelomu 13.a 14. století.
Velkého rozmachu dosáhl Jičín během panování Albrechta z Valdštejna, který ho v první polovině 17. století chtěl přeměnit za pomoci významných italských architektů na své sídelní město. Čtyřřadé lipové stromořadí spojuje město s krásnou barokní loggií, dominantní Valdická brána tvoří s kostelem sv. Jakuba Většího, zámkem a gotickým kostelem sv. Ignáce z Loyoly typickou siluetu města. Zdroj: www.jicin.cz

Napsali jste nám: Dokufest na dvorku

Jičín - Promítat, udělat si festival, může každý. V Jičíně chytly se toho Bára a Monika. Chcete-li ProVize z.s. . Baševi o. p. s. poskytla onen dvorek v Židovské škole. Jak jednoduché. Dokonce byl i bar s úžasnou limonádou a hudba a muzika, to byl akordeon Tomáše.

Valdštejnovo sídlo v Jičíně prochází částečnou obnovou

Jičín – Odborníci analýzy městských objektů udělili Valdštejnskému zámku na Valdštejnově náměstí 3-, v havarijním stavu je zejména ústřední topení. Proto radnice už loni přistoupila k částečné rekonstrukci památkové budovy.

Další kazeta na skládce v Libci je dokončená

Libec - Ač je očím naprosté většiny obyvatel skrytá, přesto je to jedna z největších investic poslední doby. Řeč je o rozšíření skládky Popovice - Libec - IV. etapa. Nová kazeta pro skládkování odpadu je hotová a Jičín ji už v pátek začal přebírat k užívání.

OBRAZEM: Herečka Babčáková učí improvizaci

Jičín - Valdštejnská lodžie hostila improvizační dílnu herečky a improvizátorky Simony Babčákové. Zúčastnili se jí divadelní herci i studenti divadelních škol. Workshop zakončí páteční improvizační večer. Začíná v 19 hodin a je na něj zvána i veřejnost.

Parkování u městského úřadu je omezeno

Jičín - Parkování u městského úřadu je v létě omezeno, neboť tam probíhá rekonstrukce parkoviště.

Ve školách je o prázdninách živo

Jičín - Školy o prázdninách nezahálí, například ZŠ 17. listopadu zažívá opravu hlavního vodovodu

Na policii donesl munici a trhavinu

Jičín – Pokud se pustíte do vyklízení sklepa, můžete narazit na rozmanité poklady. Jaké ale muselo být překvapení devětapadesátiletého muže z Jičínska, který ve sklepních prostorách objevil munici a trhavinu.

Malý i Cogan jdou do volební vřavy, Svoboda post starosty neobhajuje

Jičín - Komunální volby se letos uskuteční 5. a 6. října. Společně s nimi proběhne první kolo voleb do Senátu, ve kterých se obmění třetina horní komory. Převážná část starostů na Jičínsku se chystá obhajovat své mandáty.

Říjnové komunální volby rozhodnou, kdo bude řídit Jičín příští čtyři roky

Jičín - O hlasy jičínských voličů v říjnových komunálních volbách usiluje více uskupení. Na jaké lídry strany a politická hnutí vsadily? 

Indiánský příběh ožije v Lodžii

Jičín - V pátek je ve Valdštejnské lodžii od 20 hodin na programu dramatizace velice populární stejnojmenné knížky o malém indiánovi jménem Malý strom z kmene Čerokí, který se po smrti svých rodičů dostane ke svéráznému dědečkovi a moudré babičce.

Chladivá myšlenka na advent

Jičín - Rada města definitivně schválila dohodu s Danielou Wehrenbergovou na pořádání adventní trhů na Žižkově náměstí ve dnech 1. a 2. prosince.

Policisté pátrají po motorkáři. Poznáváte ho?

Jičín - Policisté objasňují případ zatajení nálezu odloženého batohu a následné krádeže peněženky s finanční hotovostí, ke které mělo dojít 27. května krátce po sedmnácté hodině na benzínové čerpací stanici v Robousích. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku přesahující 18 tisíc korun.

Prodloužené víkendy nabídnou pestrý program i v srpnu

Jičín - Prodloužené víkendy 2018 a Jičínské léto vstoupily do své druhé poloviny. Bude stejně pestrá jako ta první. Mimo jiné se můžeme těšit na koncert Radka Molnára a jeho kapely, který se uskuteční 18. srpna v zámeckém parku.

Okouzlí hvězdárna Evropu?

Jičín - V soutěži Náš evropský projekt reprezentuje Jičín Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín. Soutěž je určena pro města a obce, které mají na svém území dokončený projekt spolufinancovaný z fondů EU.

Novotný vyhrál autokrosový závod v Dolním Bousově

Dolní Bousov - Pátým závodem pokračovalo o víkendu Mistrovství republiky. V Dolním Bousově se dařilo i zástupcům jičínského okresu.

Tomáš Mašek a podložený klavír

Jičín - Tomáš Mašek se špatně fotí. Jeho asi moderní vlasy, jmenují se asi kštice, zakrývají obličej. Ale hlavně, že je slyšet. A je vidět jeho nástroj.

OBRAZEM: Nevídané ochlazení v rozpáleném Jičíně

Jičín - V centru Jičína vyrostla nevídaná atrakce, která přišla velmi vhod v současných letních vedrech.

V ulicích Jičína potkáte umění

Jičín – Večerní procházku historickým centrem města vám dnes od 20 do 21 hodin zpříjemní pouliční koncert mladého jičínského multiinstrumentalisty a talentovaného skladatele Tomáše Maška. Hudba u Valdštejnské brány zazní v rámci projektu Umění v ulicích.

Podpořte festival a získejte odměnu

Jičín - Kampaň na podporu kulturní události Lodžie World Fest je za polovinou stejně jako cílová částka.

OBRAZEM: V Jičíně pozorovali zatmění Měsíce

Jičín - Vzácný nebeský úkaz přilákal v pátek večer do hvězdárny v Jičíně mnoho zájemců.

Chomutice vydají část pozemků

Jičín - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Jičíně uzavřel dohodu s Římskokatolickou farností Chomutice u Hořic o vydání majetku církvi podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Úplné zatmění Měsíce můžete pozorovat i z hvězdárny

Jičín - Na terase hvězdárny budou v pátek od 20.30 hodin k dispozici dalekohledy k pozorování Měsíce.

Jičín sbírá mobily i elektrozařízení

Jičín - Město se zapojuje do kampaní a mimořádných aktivit, vyhlašovaných kolektivním systémem ASEKOL.

U základní školy otevřou původní historické vstupy

Jičín - Architekt Jan Čepelák z Prahy má na starosti zpracování projektové dokumentace ke stavebnímu povolení na obnovu vstupů do budovy ZŠ 17. listopadu. Vstup do základní školy je nyní z boku, tedy z ulice Smiřických.

Jičínu se výrazně ulehčí díky přeložce, stát bude 205 milionů

Jičín - Přeložka frekventované silnice II/286 v úseku Robousy - Valdice se má začít stavět na podzim. Nová komunikace výrazně zlepší životní podmínky v podstatné části Jičína.

Bleší trh na jičínském sídlišti

Jičín - Už máte místo ve skříni? Jinčí čin pořádá Bleší trh, který se koná v sobotu 21. července na dětském hřišti sídliště Husova.

Filmové zážitky pod širým nebem vás čekají v Jičíně

Jičín - Letní kino v Zámecké zahradě zahajuje sérii filmových projekcí dnes po setmění českým snímkem Po strništi bos. Promítání začíná vždy ve 21.30 hodin.

Útoky na bezbranné seniory neberou konce

Jičín - Jičínští kriminalisté ve středu 18. července zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření ze zločinu podvodu ve stádiu pokusu, kterého se měl dopustit doposud neznámý provinilec.

Bleší trh na jičínském sídlišti

Jičín - Už máte místo ve skříni? Jinčí čin pořádá Bleší trh, který se koná v sobotu 21. července na dětském hřišti sídliště Husova.

Do školy starými dveřmi

Jičín - Jan Čepelák z Prahy zpracuje projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení na obnovu vstupů do budovy ZŠ 17. listopadu.

Filmové zážitky pod širým nebem vás čekají od pátku v Jičíně

Jičín - Letní kino v Zámecké zahradě zahajuje sérii filmových projekcí dnes po setmění českým snímkem Po strništi bos. Promítání začíná vždy ve 21.30 hodin.

Radnice už vybrala firmu pro VZP

Jičín - Rekonstrukci bývalé VZP na autobusovém nádraží provede firma Chládek a Tintěra Pardubice a.s. Dodavatel provede práce za 44, 3 Kč bez DPH.

Park pulsoval romskou hudbou

Jičín - Koncert Jana Bendiga přilákal do zámeckého parku mnoho jeho příznivců a především fanynek. Na pódium přivedl i novou chlapeckou kapelu Roma Boyz, které dělá producenta.

Pod Zebínem zarachotí vojenská technika

Jičín - Radnice uzavřela dohodu o spolupořadatelství mezi městem a Klubem vojenských vozidel Jičín, z.s. Na tradičním místě pod vrchem Zebín chce klub pořádat sraz sběratelů vojenských historických vozidel, a to ve dnech od 2. do 5. srpna.

Řidič náklaďáku obelhával tachograf

Jičín - Policisté z oddělení hospodářské kriminality územního odboru Jičín zahájili trestní stíhání sedmadvacetiletého muže, a to ve věci možného zásahu do dat ukládaných do paměti počítačového systému digitálního tachografu.

Osobnosti můžete nominovat v srpnu

Jičín - Do konce srpna můžete nominovat osobnosti na Cenu města Jičína, kterou město předává každý rok v prosinci. Jde o nejprestižnější ocenění určené pro osobnosti, na které Jičín a jeho obyvatelé mohou být hrdí.

Vzájemná hádka vyvrcholila nárazem do zaparkovaných aut

Jičín - Na pondělí 16. července nebude jistě v dobrém vzpomínat jednačtyřicetiletý řidič osobního motorového vozidla Škoda Superb.

Toužila po botách, místo toho přišla o peníze

Jičín - V pátek 13. července se na muže zákona obrátila čtyřiatřicetiletá žena s tím, že neznámý vychytralec měl zneužít údajů z její platební karty.

Hotel Start má platit městu půl milionu

Jičín /FOTO/ - Hotel Start má městu zaplatit půl milionu za nedodržení termínu zprovoznění areálu.

Výstava králíků, slepic i holubů

Jičín - Chovatelé ze ZO ČSCH Jičín zachovávají tradici prázdninových výstav. V posledních letech představují králíky, drůbež a holuby v areálu SPOŠKy Altman na Tobolce v Jičíně.

Starý mobil odevzdejte v Jičíně

Jičín - Jičín se zapojil do projektů Věnuj mobil a Aktivní obec. Staré mobily během července a srpna můžete odevzdávat v Městském informačním centru a na podatelnách městského úřadu na Žižkově náměstí a v ulici 17. listopadu.

Lokální potraviny jsou na dosah

Jičín - Rozmanité chutě našeho kraje můžete v pátek okusit na historickém Arkádovém nádvoří zámku v Jičíně.

Ke kávě patří kniha. Obojí nabízí jičínské koupaliště

Jičín - Také si neumíte představit dovolenou bez dobré knihy? Pokud se o prázdninách vydáte osvěžit na jičínské koupaliště, můžete oblíbené čtení zapomenout klidně doma. Od července tu totiž funguje nově otevřená samoobslužná knihovna, která nabízí zhruba 150 titulů. Knihy jsou k dispozici v bufetu, hned vedle automatu na kávu.

OBRAZEM: Na sletu se předvedlo přes tisíc sokolů z kraje

Jičín - Přesně 1106 cvičenců z hradeckého kraje reprezentovalo na XVI. všesokolském sletu v Praze. "Vše se vydařilo, horké počasí nás nezlomilo a všichni jsme odcvičili svoje sklady s velkým nasazením," hlásila Helena Rezková, starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy.

OBRAZEM: Svátek pro milovníky historických vozidel a motocyklů

Jičín - V pátek byl večerní jízdou za a svitu acetylenových reflektorů zahájen tradiční závod a setkání majitelů vozidel do roku výroby 1918 a řemenových motocyklů.

SanSwiss staví multifunkční halu za 152 milionů

Jičín - Firma SanSwiss staví novou multifunkční halu za 152 milionů korun. Ve čtvrtek byl slavnostně položen základní kámen nových výrobních a skladovacích prostor, které mají být zprovozněny v květnu 2019.

Vedení vysokého napětí se přemístí na druhý břeh Cidliny

Jičín - Město uzavře smlouvu s ČEZ Distribuce a.s. na přestavbu a přemístění vedení vysokého napětí.

Jičín má nové tři předzahrádky

Jičín – Ve městě přibyly nové tři předzahrádky. O přidání do seznamu požádala například Cukrárna Casali na Husově ulici, kde vzniklo posezení pod okrasnými stromy.

Zatoulané telátko je zpět

Jičín - V sobotu 19. května letošního roku přijali policisté z obvodního oddělení v Jičíně oznámení o možné krádeži reklamního poutače v podobě makety telete, které měl neznámý provinilec odcizit v ulici Husova od nápojového automatu na mléko.

Zahraniční pracovní stáže pro studenty Masarykovy obchodní akademie Jičín

Jičín - Okénkem letadla jsou nejprve vidět jen mraky, pak města a nakonec i jednotlivé domy. Je třeba se připoutat, budeme přistávat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT