Jičín je jediným místem, kde v České republice vystoupil. „Dva týdny v měsíci cestujeme, většinou po Spojených státech amerických, scénu přizpůsobujeme. Nemohli jsme přivézt největší výpravu,“ uvedl Jiří Voborský, asisteční umělecký ředitel a choreograf.

Do USA odešel rodák z Ústí nad Labem původně na tři měsíce, zůstal tam 14 let. Biblický příběh Ruth, postavy ze Starého zákona, účinkující přemístili na přelom 19. a 20. století, odehrává se v Evropě a končí v Novém světě – Americe. „Používáme hudbu českých autorů, Smetany a Dvořáka, tu diváci určitě poznají,“ přiblížil Jiří Voborský.

Dobré ubytování

Ve středu už tanečníci učili na konzervatoři v Praze a absolvovali trénink se souborem Státní opery v Praze. Ve volném čase se zahraniční hosté vydali do Českého ráje a umělecká ředitelka Kathy Thibodeaux, generální ředitel Keith Thibodeaux a Jiří Voborský zavítali na radnici, kde se setkali se starostou Martinem Pušem.

„Cestování je náročné, ale zatím ho zvládáme především díky dobrému ubytování,“ prozradila Kathy Thibodeaux, která soubor před dvaceti lety založila poté, co uspěla v prestižní soutěži, která jí otevřela cestu do baletního světa. Tehdy ji od tohoto kroku mnozí zrazovali, dnes soubor vystupuje po celém světě, aniž by čerpal státní či soukromé dotace.