„Laskavost, noblesa a rytířskost, slova, která jakoby se pomalu vytrácela z našeho slovníku i jednání. Že to s námi lidmi není až tak zlé, opět dokazuje tým nadšenců, kteří letošní ročník festivalu připravili,“ uvedla jeho letošní dramaturgyně Alena Pospíšilová. Patronem se stal opět herec Jiří Lábus, který na hlavním pódiu po příchodu pohádkového průvodu převzal klíč od města předávaný starostou Martinem Pušem.

Letos se v nabídce programů objevuje čtyřicet tvůrčích dílen, které doplňuje čertovská škola ve sklepeních zámku a Čertohraní s pískem na Rynečku. Pokud nevíte, jak vzniká socha z písku, nenechte si sochání s akademickým sochařem Františkem Bálkem a jeho studenty ujít.

Spolupráce se zlínskou filmovou školou doplní rozmanitost dílen o animaci a pixilaci, spolupráce s Kontem Bariéry rozšíří nabídku o účast dílen chráněných.

Nechybí ani další místa her. Šachovou partii sehráli včera na arkádovém nádvoří andělé proti čertům, v průběhu festivalu si mohou zájemci zahrát šachy i mariáš se zkušenými šachisty a mariášníky.
Milovníci velkých hlasů přivítají koncert Evy Urbanové, který se koná dnes večer v Masarykově divadle, předcházet mu bude vystoupení Spirituál kvintetu od 17 hodin na zámeckém nádvoří.
Podrobnější informace o festivalu poskytuje infocentrum, sídlící na zámku, k dispozici je i www.pohadka.cz.

Zahajovací průvod přivítal na náměstí další z tradičních a vítaných hostů, hejtman Pavel Bradík.
„Klíč k městu předávám s pocitem, že těch pár dní se tu nic zlého nestane a naopak bude Jičín městem dětského smíchu a radosti,“ uvedl mimo jiné starosta Jičína Martin Puš.

Deník vyhlašuje fotografickou soutěž o snímek nejzajímavějšího čerta nebo čertice. Fotografie očekáváme na adrese radovan.sal@denik.cz. Autor nejlepšího snímku obdrží 500 Kč honoráře.

Nejzajímavější autorské počiny budou aktuálně umísťovány na náš web jicinsky.denik.cz a tištěny na straně sedm Deníku.