Předchozí
1 z 5
Další

Zdeněk Chramosta doplul z Podkrkonoší na širé moře

Zdeněk Chramosta se vyučil ve Škodovce a souběžně vystudoval večerní průmyslovku, nastoupil na vojnu a do práce. Jeho život byl zdánlivě rozběhnutý jako každý jiný - od mládí měl ale budoucí první strojní důstojník České námořní plavby něco navíc. Jak sám říká, byla to touha podívat se za hranice všedních dnů.

Zdeněk Chramosta z Pecky.Zdroj: Deník

U Československé námořní plavby začínal od píky. Nastoupil v roce 1978 jako pomocný strojník. Začal kadetskou praxi a v letech 1983 - 1988 dálkově studoval Vysokou námořní školu ve Štětíně.

Dovolená a turistika. Kanada - Quebec.Zdroj: GetPhoto

Zdeněk Chramosta procestoval celý svět. „Pro mě je asi nejnádhernější část světa, kterou jsem viděl, Britská Columbie, pak Nový Zéland a na třetím místě - v určitých letních obdobích - provincie Québec v Kanadě,“ vzpomíná.

Zdeněk Chramosta z Pecky.Zdroj: Deník

Pro Československou námořní plavbu pracoval od roku 1978 do roku 1993 a následně ještě dva roky pro Českou námořní plavbu. Když stáhly poslední lodě českou vlajku, odešel k Norům, kde sloužil od roku 1995 do roku 2003. V té době kamarádi založili českou agenturu COS Crew, tedy Czech Ocean Shipping Crew, a přes ni začal jezdit pro německou firmu. Většinou byl čtyři měsíce na moři a čtyři měsíce doma.

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Zuzana Škvrnová

„Moře je pro mě určitě stále krásná záležitost. Někdo říká, že je moře kruté, ale já si to nemyslím. Myslím, že moře je prostě lhostejné a nějaký lidský osud je mu úplně šumafuk. Když člověk není připravený, může ho moře zničit. Pokud ano, nechá ho přežít. Ke konci už pro mě bylo moře něco jako silnice pro tiráka, možná když jede přes Alpy, řekne si: to je krása! Ale to je asi tak všechno. Teď mi moře začíná trochu chybět, ale zpátky bych už nešel.“

Zdeněk Chramosta z Pecky.Zdroj: Deník