Předchozí
1 z 5
Další

Včelař ze Židovic ví, že hudba léčí

V krvi má nejen hudbu, ale i chovatelství. Celý život se mu jako pracovník v zemědělství věnoval. Nejvíce ze všech domácích zvířat miloval koně. S přicházejícím věkem bylo třeba o něco zvolnit, a tak přešel na chov včel. A znovu úspěšně.

Včelař Antonín Erben ze Židovic ví, že hudba léčí.

Za pár let se Antonín Erben stal předsedou organizace včelařů v Kopidlně a okolí. Když byl na vrcholu, přišla nákaza morem včelího plodu a všechna svá včelstva musel spálit. Byla to těžká ztráta, ale nevzdal se a začal s chovem znovu a od nuly. Jako náhradu za zlikvidované včely dostal od Včelařského svazu částku peněz, kterou z větší části použil právě na rozjezd projektu Léčení hudbou. Vybral si to jako svůj dobrý skutek, který chtěl věnovat lidem.

Včelař Antonín Erben ze Židovic ví, že hudba léčí.

Jednou měsíčně začal pořádat v sokolovně v Židovicích a později v modernějším prostředí kulturního domu v Běcharech setkání milovníků hudby a tance. Za doprovodu živé hudby výtečných hudebníků z okolí se brzy vytvořila mezi návštěvníky nádherná atmosféra. Scházeli se proto, aby si navzájem dělali radost. A vydrželo jim to již celých 10 let. Dokonce se po jeho vzoru „léčení“ rozšířilo do dalších míst v okolí.

Včelař Antonín Erben ze Židovic ví, že hudba léčí.

Léčení hudbou si lidé v Běcharech na Kopidlensku celých 10 let užívali a obliba setkávání při muzice neklesla dodnes. Milovníci tance a hudby si takto aktivně zazpívali a zatančili, a přitom si rozšířili svůj okruh přátel. Podle pana Erbena při organizování tak náročné činnosti , celkově převažují krásné zážitky. Přesto se najdou lidé, kteří tomuto druhu zábavy nepřejí, což pan Erben nechápe a viní za to současný styl života. Dnes někteří lidé myslí jen na peníze a na zastavení a odpočinek litují dát svůj volný čas. To Antonín Erben považuje za špatný vývoj a svým způsobem je mu to důkazem úpadku současného duchovního života.

Včelař Antonín Erben ze Židovic ví, že hudba léčí.

Vztah pana Antonína Erbena k hudbě se projevil již v jeho školních letech, kdy byl rodiči donucen učit se hrát na housle. A to se mu pak hodilo pro celý život. Chodil se učit hrát v Kopidlně ke kapelníku panu Tobiášovi.
Nedaleko, ve Vysokém Veselí, se pravidelně každý rok koná Vackovo Vysoké Veselí. Tato tradice každoročně opakovaného koncertu ho dovedla k založení „léčení“. Na tomto hudebním setkání zažil vyprávění skladatele Karla Vacka, což v něm zanechalo hluboký dojem na celý život. Skladatel bydlel nějaký čas ve Vysokém Veselí a složil tam několik krásných písniček.

Včelař Antonín Erben ze Židovic ví, že hudba léčí.