Předchozí
1 z 5
Další

Tomáš Višňar: tvrdý hasič z jičínské stanice

Tomáš Višňar se dostal k hasičině v roce 2005 vlastně úplnou náhodou. „Vrátil jsem se z vojny, začal jsem lézt po skalách na Prachově a vlastně jsem ani nevěděl, co chci v životě dělat.“ Právě od jednoho z kamarádů-horolezců se tehdy dozvěděl, že u hasičů v Jičíně shánějí člověka. Jak sám přiznává, o hasičině nevěděl vůbec nic. Navíc to bylo v květnu, tedy před začátkem horolezecké sezóny, takže se do podání přihlášky ani moc nehrnul. Až přítelkyně, dnes manželka, ho k tomuto kroku přiměla.

Hasič Tomáš Višňar.Zdroj: archiv hasičů

„Na výběrku bylo tehdy asi třicet lidí,“ vzpomíná Tomáš. „Vybrali mě jenom jako náhradníka, ale kamarád Aleš který to místo měl dostat neprošel zdravotní prohlídkou, tak jsem dostal šanci já,“ směje se. Dnes už má hodnost nadstrážmistra a zařazením je strojník. Jinými slovy, když vyráží s kolegy k zásahu, tak sedí za volantem. „Lidi sirény vcelku respektují, ale udělat místo správně a bezpečně se asi nikdy nenaučí,“ povzdechne si. „Víte, pro mě je mnohem lepší, když řidič klidně pojede přede mnou a uhne až to půjde, než aby to přede mnou zašlápnul. Možná to i myslí dobře, ale já pak musím s cisternou kolikrát zastavit a objet je. Což je mnohem horší.“

Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Jiří Sejkora

Pro Tomáše i po letech zůstává práce zároveň velkým koníčkem. Pravidelně se účastní soutěže TFA – Nejtvrdší hasič přežívá. Českého poháru se účastní nejlepší hasiči z republiky. Závodí ve čtyřech přesně daných disciplínách – rozmotávání a smotávání hadic, údery na hammerbox a přenesení figuríny, lezení na lešení a výběh na nejvyšší budovu ve městě.

Tomáš Višňar byl členem české hasičské reprezentace na ME v Německu.Zdroj: archiv hasičů

V posledních měsících Tomáš dosáhl na několik výborných umístění. Ze závodů TFA Slovakia si přivezl stříbrnou medaili. Dostal se i do reprezentace, se kterou v červnu odcestoval na mistrovství Evropy v německém Mönchengladbachu a ani tady se neztratil. Celkově mu patřila čtvrtá příčka a svoji věkovou kategorii do 40 let dokonce opanoval. Týmovou soutěž čeští hasiči vyhráli též.

Hasiči. Ilustrační snímek.Zdroj: DENÍK/ Regina Hellová

Na domácí půdě si nenechává ujít již tradiční prvomájovou soutěž Jičínský hasič přežívá. Příprava na závody mu zabírá hodně času. „Rád bych poděkoval ženě Míše a synům Adamovi a Jáchymovi za jejich podporu,“ dodává Tomáš.

Hasič Tomáš Višňar.Zdroj: archiv hasičů