Pendluje mezi Prahou a Hradcem Králové, a pravidelně ho také potkáte na dětském oddělení jičínské nemocnice, kam nosí smích a radost hospitalizovaným pacientům.

Tomáš měl už od mala rád divadlo, chodil do dramaťáku. K organizaci Zdravotní klaun se dostal přes casting jako student matematiky a fyziky na hradecké univerzitě. Teď je zdravotním klaunem už téměř 15 let a má za sebou více než dva tisíce návštěv u dětských pacientů. Přesto pro něj nikdy nejde o rutinu. „Nepřicházím na pokoj něco udělat, o čem předem vím a mám to nachystané. To, co mne stále ještě na té práci i po letech baví, je ten krok do neznáma, to překvapení, co se asi na pokoji bude dít, jak to bude probíhat. Představení začíná ve chvíli, kdy otevřu dveře," vysvětluje Tomáš.

Jako zdravotní klaun přichází do nemocnice na pokoj dítěte změnit atmosféru, změnit myšlení přítomných tím, co na tom pokoji začne dělat. Pro nemocné jsou v nemocnicích doktoři. Pak tu jsou rodiče, příbuzní, kamarádi, kteří nemocným pobyt v nemocnici zpříjemní. A pak tu jsou právě zdravotní klauni. Tomášovým úkolem je přehodit výhybku v myšlení dítěte. Zaujmout ho, aby se nesoustředilo na svoji nemoc.

V nemocnici Tomáš nepotkává jen malé pacienty a jejich rodiče, ale i skutečné lékaře, sestřičky a další personál. „Pokud se na pokojích potkáváme se skutečnými doktory a sestrami, jednáme s nimi jako jejich kolegové a pak nutně „klaunujeme“ i pro ně. Každého, kdo se v nemocnici nachází bereme do hry. Každý si zaslouží odreagovat se a zasmát. Do jičínské nemocnice jezdím rád. Je menší a oddělení, která zde navštěvujeme, nejsou tak plná. Mám tady větší svobodu v čase,“ doplňuje.

Zdravotní klauni navštěvují jičínskou nemocnici dvakrát měsíčně.

Tomáš Berka jezdí do jičínské nemocnice jako zdravotní klaun.Zdroj: Zdravotní klaun o.p.s.